Magia kamieni, czyli o alchemii i uzdrawianiu słów kilka

Dziś wypowiadając frazę magia kamieni mamy raczej na myśli  niepowtarzalne barwy, głębię wewnętrznego blasku i doskonałość symetrii kryształów, zdolne zauroczyć każdego czciciela wizualnego piękna, aniżeli magię w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dawne wierzenia, alchemia, gusła i przesądy u niektórych wywołują zaciekawienie, fascynację zabarwioną odrobiną wiary (a nuż przodkowie mieli rację), u innych śmiech i pogardę przemieszaną z litością. Zdarza się, że wzbudzają oburzenie wierzących w piekło i strach przed opętaniem przez moce demoniczne. Jak zwykle każdy ma swoje zdanie, jedni wierzą, drudzy nie wierzą, reszta nie wyklucza. Pewne jest jednak, że magia kamieni cieszy się większą popularnością niż nauka o kamieniach. W sieci łatwiej natrafić na strony poświęcone uzdrawiającym właściwościom minerałów, niż samej mineralogii. Wychodząc więc temu naprzeciw oraz z założenia, że nic we współczesnej kulturze nie dzieje się bez przyczyny, i że to, w co wierzyli nasi przodkowie, czego się bali i czego pragnęli w pewien sposób ukształtowało naszą współczesną mentalność, dzielimy się z naszymi gośćmi tą wyklętą dziedziną wiedzy, jaką jest właśnie magia kamieni.

Lekarz, czy znachor?

Przeczytałam niedawno powieść współczesnego rosyjskiego pisarza i badacza kultury staroruskiej Jewgenija Wodołazkina. Powieść nasi tytuł „Laur” i mówiąc w dużym skrócie, na pewno nie oddającym głębi i mądrości tego utworu, opowiada dzieje pewnego mnicha, który wędruje po średniowiecznej Europie pomagając biednym i potrzebującym. Laur pochodzi z małego, ruskiego sioła, gdzie w młodości pełnił poważaną zarówno przez prostych mieszkańców, jak i przez Cerkiew, funkcję uzdrowiciela. Oto kilka ciekawych z naszego punku widzenia wskazówek, które zostawił mu dziadek, również uzdrowiciel:

Aby sprawdzić dziewictwo, należy wodę, w której trzy dni  leżał agat, wypić, ta która utraciła dziewictwo, wody w sobie nie utrzyma. Szmaragd, gdy nosisz go przy sobie, chroni od zabójstwa, ponieważ jeszcze nigdy nie widziano tego kamienia przy zabitym człowieku. Kamień z żołądka koguta przywraca odebrane przez wroga państwa. Kto nosi przy sobie magnetyt, podoba się kobietom. Złoto tarte i do wnętrza przyjęte ocala tych, którzy sami do siebie mówią, sami siebie pytają, sami sobie odpowiadają i w przygnębienie wpadają.

Prawda, że to interesujące i zabawne zarazem? Czy pouczające nie wiem, ale wiara przodków, że sproszkowane złoto może pomóc na melancholię i filozofowanie, świadczy o tym, że średniowiecze nie było jedynie epoką ciągłej walki z głodem, wojną i zarazą o przetrwanie, jak przyjęło się sądzić, ale że był też pośród tego wszystkiego czas na zadręczanie się wątpliwościami natury egzystencjalnej. Wygląda też na to, że był to problem powszechny, skoro zajmował się nim wiejski znachor. Właśnie, znachor, czy lekarz? Dziś nazwalibyśmy kogoś, kto leczy kamieniami znachorem, wtedy był to człowiek uczony, jedyna osoba w okolicy, która, nie będąc duchownym, umiała czytać. A te śmieszne i niebezpieczne z naszej perspektywy wskazówki były czymś w rodzaju wiedzy medycznej, jedynej, na jaką mogło sobie pozwolić średniowieczne społeczeństwo. Ale dość filozofowania, wróćmy do magii kamieni. Popatrzmy, na jakie jeszcze rewelacje można natrafić w starych zapiskach uzdrowicieli i alchemików.

 

Szafir

magia kamieni-szafir

Olbrzymie znaczenie ma ten kamień zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – daje on siłę zmęczonemu ciału. Zdejmuje z człowieka zawiść i wiarołomstwo, wyswabadza od ciemności. Ten, kto go nosi, nigdy nie będzie się niczego bał.

biskup Marbodij
XI w.

Szmaragd

magia kamieni-szmaragd

Jeśli przed żmiją potrzymać szmaragd, to z jej oczu popłynie woda i żmija oślepnie. Aby wzmocnić wzrok należy dobrze rozetrzeć szmaragd, pomieszać z szafranem i przykładać do oczu. Do tego, kto nosi przy sobie lub na palcu, szmaragd nie zbliżają się groźne i jadowite gady. Mówią też, że kamień ten pomaga przy krwawej biegunce i przy czarnym kaszlu, od którego nie ma ratunku dla człowieka.

rękopisy ormiańskie

XVI/XVII w.

Diament

magia kamieni-diament

Jeśli diament nasiąknie zimnicą od krwi leciwego starca, panna nie rozgorzeje miłością do niego; zupełnie inaczej będzie, gdy kamień ten ofiaruje jej młody oficer.

Wszystkie cytaty zebrały Bożena i Róża Krzywobłockie, autorki książki Magia klejnotów, pozycji niezwykle interesującej dla tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat dawnych mitów i legend związanych z kamieniami szlachetnymi, dowiedzieć się, w co wierzono w starożytnej Grecji, jakie klejnoty preferowały polskie arystokratki czy, jakie cuda widział podczas swoich podróży Marco Polo.

Na koniec tabelka z właściwościami poszczególnych kamieni, dla tych, którzy chcieliby wypróbować ich moc.

KAMIENIE DLA DUCHA 

AGAT  Znany od ponad 8000 lat. Rozpalał w głębi człowieka ogień, ujawniając jego odwagę i hart ducha. Wzmacniał pamięć.
ANGELIT Odkryty niedawno w Peru. Ułatwia medytację i kontakty na poziomie telepatycznym. Kamień wyższej świadomości, polecany szczególnie uzdrowicielom, astrologom i duchowym przewodnikom.
AKWAMARYN Ceniony od średniowiecza. Miał moc uspakajania wzburzonego morza. Był gwarantem przyjaźni i sprawiedliwości.
ALEKSANDRYT Odkryty w 1834 w Rosji na Uralu. Symbol życia i szczęśliwych w nim zwrotów.
AMAZONIT    Znany od czasów egipskich faraonów. Potrafił skierować ludzi na ścieżkę ich osobistej wielkości, przywracając im wyobraźnię bez granic.
AMETYST   Znali go już starożytni Egipcjanie, Etruskowie i Rzymianie. Wzmacniał wolę. Strzegł wstrzemięźliwości i zapobiegał pijaństwu. Chronił przed czarami i wiedźmami.
AWENTURYN Zapewniał wzrost ambicji i wyzwalał poczucie niezależności.   Wyciszał awanturników.
BAWOLE OKO  Wspomagał urodę i pozwalał zachować młodość. Przynosił szczęście w sprawach materialnych i hazardzie.
CELESTYN Wyciszał chaos wewnętrznego niepokoju przynosząc spokój umysłu. Dawał klarowność obserwacji i wniosków. Kamień dla dzierżących władzę.
CHALCEDON Znajdowany już w wykopaliskach datowanych na 8000 lat. Stosowany przez kobiety pragnące przyciągnąć serca mężczyzn. Uspokajał, pomagał w podróży i odpędzał nocne zmory.
CHRYZOKOLA Kamień niewieści.  Uśmierzał stres i napięcie. Usuwał negatywne myśli na swój temat.
CHRYZOPRAZ  Znany starożytnym Grekom i Rzymianom. Chronił przed złym spojrzeniem, zazdrością i urokiem.
CZAROIT   Występuje tylko w Rosji, nad rzeką Czarą. Znany dopiero od lat 50-ch XX wieku. Usuwa lęki i niepokój. Działa uspokajająco i wyciszająco.
CYTRYN Znany od czasów staroż. Obdarzał wewnętrznym spokojem i pewnością siebie.  Skutecznie pomagał w codziennych troskach i emocjach.
FLUORYT  Znany już Rzymianom.  To „ kamień geniusza”. Otwierał to co czujemy intuicyjnie, przeczucia nagle stawały się logiczne i możliwe do udowodnienia
GRANAT Od starożytności wzmacniał witalność  i służył do zwiększania aktywności seksualnej. Zapobiegał problemom zanim wymkną się spod kontroli.
HELIOTROP  Łagodził stres, wzmagał inspirację, pozwalał przepływać kreatywności. Kamień dla dyrektorów.
HEMATYT   Znany w Babilonii i  staroż. Egipcie. Oczyszczał umysł, opanowywał stres i wyzwalał pozytywne nastawienie do świata.
JADEIT   W starożytnych Chinach ceniony wyżej od złota. Sprowadzał dobry sen. Chronił przed nieszczęściem.
JASPIS  Najstarszy talizman, znany jako „matka wszystkich kamieni”. Chronił przed ściągającymi kłopoty złymi wpływami innych ludzi.
KALCYT To „kamień równowagi”. Pomagał podejmować słuszne decyzje.
KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY   Likwidował kłopoty z mową, wyrażaniem myśli i emocji. Kamień dla nauczycieli.
KARNEOL Wzmagał witalność i radość życia. To kamień odnowy i wierności.
KORAL  Znaleziony już w wykopaliskach neolitycznych. To „kamień przyjaźni”.
KRYSZTAŁ GÓRSKI Od starożytności znany pod nazwą „ krystallos ” –skamieniały lód. Symbol doskonałości. Równoważył energię w sposób najbardziej skuteczny dla danej osoby. Oczyszczał chaos na wszystkich poziomach , wydobywając jedność umysłu, ciała i ducha, wzmacniając całość, ochraniając i lecząc. Dodawał mocy.
KRZEMIEŃ  PASIASTY Kamień optymizmu. Dodaje energii, wzmacnia witalność, usuwa zmęczenie umysłu i mięśni  będące skutkiem przepracowania.  Występuje tylko w Polsce w Górach Świętokrzyskich. Znany od 3500 lat, ale dla biżuterii odkryty w XX wieku.
KWARC DYMNY  Znany od najdawniejszych czasów. Leczył depresję. Pomagał osiągnąć ogólne rozluźnienie i zrelaksować się.
KWARC RÓŻOWY  Przeciwdziałał ospałości . Przynosił szczęście w życiu osobistym i chronił przed zdradą. Kamień miłości.
KWARC Z RUTYLEM Silny środek uzdrawiający. Wzmagał siły życiowe, stymulował aktywność psychiczną i zapobiegał depresji.
LABRADORYT  Stosowany od starożytności. Pomagał walczyć z nieśmiałością i niezdecydowaniem. Pogłębia zdolności parapsychiczne i przyciąga sukcesy.
LAPIS LAZULI  Znany od 7000 lat. Kamień jasnej nocy- usuwał ciemność, a więc to, czego się boimy.
      LARIMAR  Odkryty w XX wieku. Występuje tylko na Dominikanie. Kamień twórców. Uważa się, że daje natchnienie artystom, sprzyja odkrywczym pomysłom .
MALACHIT  Znany już w staroż. Egipcie. Pozwalał osobom, które pracują umysłowo, zmobilizować się do ćwiczeń fizycznych i ruchu na świeżym powietrzu. Kamień odnowy.
NEFRYT  Sumerowie wierzyli , że pomagał wyjść z trudnych życiowych sytuacji.
OBSYDIAN  W paleolicie i neolicie używany do produkcji narzędzi. Kamień męski. Oczyszczał serce z wątpliwości. Rozbudzał ducha przygody.
OLIWIN Inaczej chryzolit, znany od starożytności. Pomagał przeciw melancholii i nieszczęściom.
ONYKS Chronił właściciela przed złem, niweczył lęk przed krytyką.
OPAL Od najdawniejszych czasów wzmacniał osobowość właściciela i chronił przed kłopotami.
PERŁY  Najprawdopodobniej znane od 6000 lat. Kamienie elegancji i luksusu. Miały właściwości odmładzające.
PIETERSITE Odkryty w 1962 r. w Namibii.  Przynosi bogactwo i dobre zdrowie.
PIRYT Źródło pozytywnej energii. Wzmacniał wolę, która potrafi zmienić marzenia w rzeczywistość.
RODONIT  Od starożytności rozweselał serce, wzmacniał sprawność umysłową, poprawiał pamięć i wzmacniał poczucie honoru.
RUBIN  Znany od starożytności. Przywracał siły i strzegł wiernych od zakusów diabelskich.
SARD  Znany od ponad 8000 lat. Ułatwiał poród. Chronił przed zjawiskami negatywnymi, dodawał odwagi.
SERPENTYN Chronił przed jadowitymi stworzeniami, takimi jak węże, pająki, pszczoły, skorpiony.
SODALIT Kojąco działał na system nerwowy. Rozjaśniał umysł i wspomagał wyciąganie logicznych wniosków. Pomagał w koncentracji i  twórczym myśleniu.
SOKOLE OKO Od 1876 r. wydobywany  w RPA.  Wspomagał urodę i pozwalał zachować młodość. Przynosił szczęście w sprawach materialnych i hazardzie.
SZAFIR Znany od dawna, ale dopiero w XIX w. połączony z rubinem w grupę korundu, wydzieloną na podstawie składu chemicznego. Udzielał mocy, uczciwości i nieśmiertelności.
SZMARAGD  Znany od tysięcy lat p.n.e. „ Król wszystkich kamieni ”. Pozwalał osiągnąć stabilność emocjonalną stanowiącą podstawę prawdziwej miłości.
TOPAZ  Znany od starożytności. Kobiety obdarzał pięknością, a mężczyzn mądrością i wyrozumiałością.
TURKUS   Szczególnie ceniony przez Turków Osmańskich. Prowadził do zadowalającego życia bez stresów. W państwach Orientu używany jako talizman dla koni i  jeźdzców.
TURMALIN W Europie znany od 1703 r. Zapobiegał zawrotom głowy , wzmacniał pamięć. Niwelował poczucie izolacji i przywracał poczucie własnej wartości. Pomagał w leczeniu chorób psychicznych.
TYGRYSIE OKO   Od 1876 r. wydobywany w RPA. Wspomagał urodę i pozwalał zachować młodość. Przynosił szczęście w sprawach materialnych i hazardzie. Talizman rolników.

  Źródło: R. Dud’a, L. Rejl „Przewodnik – kamienie szlachetne”;
   B. Krzywobłocka, R. Krzywobłocka „Magia klejnotów”;
   B. Krzywobłocka, R. Krzywobłocka „Tajemnice klejnotów”

Zdjęcia: Szafiry z kolekcji muzeum kamieni szlachetnych w Ratnapurze, Sri Lanka
Szmaragd z kolekcji Deuthsches mineralienmuseum, Idar-Oberstein, Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *