Odrobina Kosmosu w Świętej Katarzynie.

Wystawa meteorytów.

Czy wiecie, że największy deszcz kamiennych meteorytów  na świecie spadł w Polsce w 1868 roku w okolicach  Pułtuska?  A widzieliście już najpiękniejszy polski meteoryt  Baszkówkę ?

Ponad 100 różnych okazów meteorytów można oglądać w naszym muzeum od 22 czerwca 2019.  Zgromadzono je  w czterech gablotach i podzielono na grupy: meteoryty polskie, meteoryty żelazne, kamienno-żelazne i kamienne.

Wśród nich znajduje się  np. meteoryt  Sołtmany, który spadł w 2011 roku w gospodarstwie agroturystycznym pod Giżyckiem i zrobił dziurę w toalecie dla gości, a także kontrowersyjny meteoryt Shirokovski, za którego kawałki  kolekcjonerzy nadal płacą bajońskie sumy.

Meteoryt Morasko

Kolekcja zawiera ponadto meteoryty z Marsa i Księżyca, jak również te uważane za najpiękniejsze: pallasyty z kryształami oliwinów – kamieni szlachetnych o pięknym, oliwkowym kolorze. Jednym z nich jest pochodzący z Indonezji okaz  Jepara, którego ziarna oliwinowe mierzą od 6-12 mm, przez co nadają się do obróbki w szlifie brylantowym.

Na wystawie nie zabrakło też fragmentów najstarszego meteorytu, liczącego ponad 4,5 mld lat. Jest on jednocześnie najstarszym, wydatowanym metodą izotopową ciałem w Układzie Słonecznym.

Te oraz wiele innych znanych meteorytów, modele i monety z meteorytami możecie podziwiać od czerwca w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.