Pracownia krzemienia pasiastego

Przy muzeum działa szlifiernia krzemienia pasiastego, w której minerały przygotowuje się na wystawę lub do sprzedaży. Krzemienie na wystawę, o czym już była mowa, szlifuje się wprost z naturalnego kamienia. W przypadku biżuterii postępuje się inaczej. Bryły kamienne najpierw tnie się na plastry, z których to wycina się mniejsze formy. Następnie ręcznie szlifując poszczególne kawałki, wytwarza się kaboszony, służące potem do oprawy w srebro oraz inne formy kamienne z dziurkami  ( baryłki, walce, siekierki itp.) do samodzielnego nawlekania na rzemienie czy sznury. Krzemień pasiasty z naszej pracowni słynie z wysokiej jakości. Dbamy o to, by wzór na kamieniu był piękny i ciekawy, dlatego do produkcji wykorzystujemy  tylko surowiec z dużą ilością pasków. Zależy nam także na blasku kamienia, dlatego wiele czasu poświęcamy na uzyskanie doskonałego poleru.

Szlifiernia krzemienia pasiastego to pierwszy etap na drodze do powstania kompletnego dzieła jubilerskiego. Piękne oczko musi być odpowiednio wyeksponowane. Wykorzystujemy do tego polskie srebro próby 925, z którego wykonujemy oprawę wg starych metod jubilerskich, a więc ręcznie, niezwykle starannie i solidnie. Z naszej biżuterii nie wypadają oczka, jak to się dzieje w przypadku masowych, współczesnych wyrobów zalewających rynek. Dzięki tak starannej pracy nasza biżuteria jest niepowtarzalna i unikatowa. Zawsze wzbudzała wielkie zainteresowanie na wystawach i giełdach, również  za granicą. Znalazła już wielu nabywców w krajach Europy, USA, Australii czy Japonii.

Oprócz biżuterii z krzemieniem pasiastym wytwarzamy także biżuterię z innych naturalnych kamieni: agatów, jaspisów, lapisu lazuli, labradorytu, itp., które także ręcznie szlifujemy często  tworząc nietuzinkowe komplety, ale wyrabiamy też pojedyncze bransolety, wisiory, pierścionki, broszki, kolczyki. Wytwarzamy także biżuterię męską: bola, spinki do mankietów i krawatów, breloki, bransolety oraz wytworne precjoza, np. świeczniki, wizytowniki.

W  pracowni wykonujemy także, w pojedynczych egzemplarzach, naszyjniki, wisiorki, bransoletki i kolczyki z importowanych koralików kamiennych i szklanych w najróżniejszych wzorach i kolorach.

Nasze wyroby można zakupić w sklepie przy muzeum w Świętej Katarzynie, w którym znajdziecie Państwo także minerały kolekcjonerskie, naturalne kryształy, kamienie cięte i bębnowane, importowaną kamienną galanterię oraz drobną biżuterię, figurki i inne pamiątki dla dzieci. Zobacz NOWOŚCI W SKLEPIE