bransoleta_męska

Biżuteria męska

Biżuteria męska – inny prezent na Dzień Ojca lub Dzień Chłopaka

Przy okazji Dnia Ojca lub Chłopaka warto się zastanowić, jaką biżuterię panowie kupują dla siebie. Bo to, że kupują, nie ulega wątpliwości. Coraz więcej mężczyzn, i młodych i starszych, przywiązuje wagę do ubioru, chce się wyróżniać. W związku z tym biżuteria męska jest coraz bardziej popularna. Postanowiliśmy przygotować trzy propozycje prezentów, które mogą być alternatywą dla tradycyjnych skarpetek, wody kolońskiej czy whisky.

Wersja elegancka

Spinki do mankietów

Spinki do mankietów to typowo męska biżuteria i powinna znaleźć się w garderobie każdego dbającego o wygląd mężczyzny. Najbardziej elegancko prezentują się spinki ze srebra lub oprawionego w srebro kamienia naturalnego, szlifowanego w formie kaboszonu. Ich ceny wahają się od 200 do 400 zł, w zależności od ilości srebra oraz rodzaju kamienia.

spinki_do_mankietów_krzemień_pasiasty

Spinki do mankietów. Srebro, krzemień pasiasty

spinki_do_mankietów_szmaragd

Srebro i szmaragdy

spinki_do_mankietów

Srebro, krzemień pasiasty

 

 

 

 

 

 

 

Spinki z turkusami będą droższe od spinek z onyksami, a spinki ze szmaragdami droższe od spinek z turkusami. W tańszej, nieco mniej eleganckiej wersji, srebro zostaje zastąpione stopem metali nieszlachetnych, np. stalą chirurgiczną. 

spinki_do_mankietów_malachit_krzemień

Spinki do mankietów. Malachit, krzemień pasiasty, metal.

spinki_do_mankietów_krzemień

Spinki do mankietów z krzemienia pasiastego i metalu.

Wersja na co dzień

Bransoleta

Najmodniejszą ozdobą noszoną przez panów są bransolety: ze skóry, metalu, lnu, drewna, z grawerem lub bez, no i oczywiście z kamieniami. Jest to też najczęściej wybierany u nas prezent na dzień chłopaka. Dużą popularnością cieszą się bransolety wykonane z polskiej skóry, ze srebrnymi zapięciami i ręcznie szlifowanymi koralikami z krzemienia pasiastego lub innych kamieni. Koraliki można dobierać kształtem, rozmiarem i ilością według uznania. Jest to ozdoba uniwersalna, kupują ją zarówno kobiety jak i mężczyźni. Panie lubią urozmaicić krzemień pasiasty elementami ze srebra, panowie zaś wolą wersję bardziej surową, z samymi kamieniami.

 

Wersja ekstrawagancka

Bolo

 Ang. bolo tie – jest to rodzaj krawata, składającego się ze sznurka z metalowymi końcówkami, zapinanego pod szyją ozdobną klamerką. Ten oryginalny rodzaj męskiej biżuterii wywodzi się z XIX w., z USA, a dokładniej z tradycji tzw. Dzikiego Zachodu. W zachodnich stanach, zwłaszcza zaś w Arizonie, Nowym Meksyku i Teksasie jest ulubionym elementem odświętnego stroju. Chętnie noszony jest przez miejscowych polityków, a od czasu do czasu, dzięki aktorom Hollywood przeżywa swój renesans w innych regionach Ameryki i świata. Chyba najbardziej znane filmowe bolo nosił John Travolta w filmie Pulp Fiction.

Warto zauważyć, że bolo tie ma prawdopodobnie rodowód rdzennie amerykański. Do dzisiaj srebrne elementy tego niezwykłego krawata wykonywane są ręcznie w tradycyjnych pracowniach Indian Navaho, Hopi i Zuni.

bolo_srebro_malachit_biżuteria_męska

Bolo tie. Malchit, srebro

bolo_krzemien_pasiasty_srebro

Krzemień pasiasty, oprawa i końcówki srebrne

biżuteria_męska_bolo_krzemien_pasiasty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bolo proponuje się zazwyczaj mężczyznom pewnym siebie,  takim, którzy nie boją się eksperymentować. I chyba niesłusznie. Dobrze wykonane bolo z kamieniem w formie kaboszonu, oprawione w srebro, w połączeniu z klasycznym garniturem, prezentuje się naprawdę elegancko i bezpretensjonalnie. Nie trzeba być członkiem klubu jeździeckiego w stylu Western, żeby nosić bolo. Wystarczy odrobina odwagi i chęć wyróżnienia się spośród tłumu tradycjonalistów 🙂

Autor: Olga Siemońska, artysta jubiler, rzeczoznawca kamieni szlachetnych, filolog

rys: By Gilesstanley – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26940858

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.