Jak powstaje kolor minerału

Jak powstaje kolor minerału?

Kolor minerału jako cecha diagnostyczna

Właściwości, pozwalające nam określić, z jakim minerałem czy skałą mamy do czynienia nazywamy cechami diagnostycznymi. Kolor minerału jest niewątpliwie pierwszą i najważniejszą z nich, ponieważ pozwala bardzo szybko i bez zastosowania specjalistycznych narzędzi wykluczyć zdecydowaną większość możliwości. Należy jednak pamiętać, że samo określenie koloru zwykle nie wystarczy, by zidentyfikować kamień. Może jedynie pomóc w zawężeniu wyboru.

Czy można rozpoznać minerał tylko na podstawie barwy?

Gdy, zaglądając do starożytnych tekstów, natrafimy na wzmiankę o szmaragdzie, nie możemy być pewni, że autor rzeczywiście miał na myśli szmaragd – glinokrzemian berylu zabarwiony przez domieszki jonów chromu lub wanadu. Nie możemy, ponieważ w pierwszych latach rozwoju mineralogii to właśnie barwa była podstawowym, a czasem i jedynym, kryterium identyfikacji i klasyfikacji minerałów. Mieszkaniec starożytnej Europy zielone kamienie, takie jak szmaragdy, oliwiny, serpentyny nazywał po prostu szmaragdami, czerwone, takie jak rubiny, almandyny, czerwone spinele – karbunkułami lub lychnidami. Dzisiaj wiemy, że rozpoznanie minerału tylko i wyłącznie na podstawie koloru niestety nie jest możliwe. Wiele minerałów może bowiem występować w takim samym kolorze, a konkretna odmiana danego minerału może mieć kilka różnych odcieni, także takich, które nie są dla niej charakterystyczne. By zidentyfikować minerał musimy posiłkować się dodatkowymi kryteriami: postacią krystaliczną, ciężarem właściwym, twardością, współczynnikiem refrakcji czy obecnością charakterystycznych inkluzji.

Przyczyny powstawania kolorów minerałów

Minerały barwne

Minerały dzielimy na barwne (idiochromatyczne) i zabarwione (alochromatyczne). Minerały barwne, to takie, w których czynnik barwiący stanowi konstytucyjny składnik minerału, tzn. taki, który zawsze obecny jest w jego strukturze. Na przykład malachit to hydroksowęglan miedzi (II) i to właśnie miedź odpowiada za zieloną barwę. Malachit zawsze będzie zielony, ponieważ miedź zawsze jest obecna jego składzie.

kolor minerału - malachit

Malachit to przykład minerału idiochromatycznego

Minerały zabarwione

Zanim wyjaśnię, czym są dokładnie minerały zabarwione, chciałabym zaznaczyć, że nie są tym samym, co minerały barwione (przez człowieka). Kolor minerałów alochromatycznych jest całkowicie naturalny.

kolor minerału - ametyst

Ametyst – fioletowa odmiana kwarcu

Źródłem koloru minerałów zabarwionych (alochromatycznych) jest niekonstytucyjny składnik, to znaczy taki, który nie jest stałym elementem struktury kryształu. Przykładem minerału zabarwionego jest ametyst, czyli dwutlenek krzemu. Zwróćmy uwagę, że inna odmiana kwarcu – bezbarwny kryształ górski, ma taki sam wzór chemiczny, co ametyst. Ani tlen, ani krzem nie mogą być wobec tego odpowiedzialne za fioletową barwę. Fioletowy kolor ametystu pochodzi od śladowych domieszek jonów żelaza, które nie są uwzględnione w składzie chemicznym ametystu. Takie śladowe domieszki barwiące nazywamy chromoforami.

kryształ górski

Kryształ górski – bezbarwna, czysta odmiana kwarcu

Żeby nie było tak prosto, musicie wiedzieć, że barwa minerałów alochromatycznych może mieć też inne przyczyny. Mogą nimi być na przykład centra barwne, powstałe na skutek defektu sieci krystalicznej, lub też barwne inkluzje (wrostki innych minerałów w krysztale). Za zielony kolor awenturynu odpowiadają wrostki zielonej miki chromowej. Tzw. kwarc truskawkowy jest różowy, ponieważ zawiera drobne wrostki czerwonego hematytu.

Czy kolor minerału to cecha trwała?

Minerały od wieków cieszą się estymą i uwielbieniem ze strony człowieka, m.in. dlatego, że, jako jedne z nielicznych dzieł natury, zachowują swoją barwę na wieki. Nie jest to oczywiści reguła, ponieważ znamy przypadki kamieni, które tracą swój kolor, np. pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie mniej jednak kolor minerału to zwykle cecha trwała, zwłaszcza w przypadku minerałów idiochromatycznych, które w dawnych wiekach służyły do produkcji pigmentów. Jeśli spojrzycie na słynne dzieła mistrzów renesansu, zobaczycie, że użyta w nich ultramaryna, czyli niebieski barwnik, wytwarzany z lapisu lazuli, wciąż zachowuje piękny, intensywnie niebieski odcień. Więcej informacji o naturalnych pigmentach mineralnych znajdziecie w artykule Geologia w sztuce.

Barwy kamieni szlachetnych

 

kolor minerału

Większość kamieni szlachetnych to minerały alochromatyczne, czyli zabarwione i często stanowią różnokolorowe odmiany jednego minerału. Na przykład rubin to zabarwiony przez jony chromu korund. Wszystkie inne kolory korundu nazywamy szafirami. Szmaragd i akwamaryn to z kolei dwie najpopularniejsze odmiany minerału berylu, który w czystej, pozbawionej domieszek postaci jest bezbarwny.

Autor:
Olga Siemońska – artysta jubiler, rzeczoznawca kamieni szlachetnych, filolog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.