Kolekcja

budynek muzeum Muzeum prywatne, kolekcjonerskie, autorskie, będące  efektem pasji właścicieli Ewy i Dariusza Siemońskich. Jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu w Polsce. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości, skał oraz meteorytów wyeksponowanych w kilku salach wystawowych. 

Wszystkie okazy w kolekcji  są wysokiej jakości, a większość posiada dużą wartością kolekcjonerską. Przeważnie pokazane są w naturalnych formach w skale macierzystej. Ale są wśród nich także kamienie szlifowane, rzeźby, kaboszony, fasetowane oczka jubilerskie oraz biżuteria.
Na wystawie umieszczono dużo tablic, opisów,  zdjęć i kodów QR ułatwiających zwiedzanie. Turyści wyposażeni w smartfony mogą też korzystać z audioprzewodnika. Wszyscy zainteresowani mogą również liczyć na wiedzę i fachowe informacje dwóch przewodników oraz obsługi sklepu muzealnego.

Minerały z całego świata

Eksponaty pochodzą z całego świata, są podzielone na grupy wg klasyfikacji krystalochemicznej. Największą reprezentację mają te, które najczęściej występują w przyrodzie a więc tlenki i krzemiany. Wśród nich najefektowniej prezentują się odmiany kwarcu na czele ze stukilogramowym zrostem kilku kryształów górskich z Arkansas ( prawdopodobnie największym jaki można zobaczyć w Polsce) oraz duże, o półmetrowej średnicy plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich (wśród nich okaz ważący około 400 kg).

Kamienie szlachetne

Obejrzeć można również dużo rzadsze i szlachetniejsze minerały jak ponad 3 karatowy kryształ diamentu, kolorowe odmiany korundów (rubiny i szafiry), beryli (szmaragdy, akwamaryny), spineli, turmalinów, granatów oraz pospolitsze skalenie czy indyjskie zeolity o fascynujących formach i kolorach.  Miłośnicy mineralogii  znajdą tutaj  także niezmiernie rzadkie minerały jak np. krokoit, cornetyt, neptunit, benitoit  czy fluorokanilonit i wiele innych ciekawostek.

Minerały polskie

W zbiorach przeważają minerały ze świata, ale wyeksponowano tu także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, wśród nich waryscyty i wawelity z Wiśniówki, różnorodne okazy kalcytów, aragonitów, malachitów z Miedzianki, gagat czy nasz regionalny unikat –  krzemień pasiasty. W jednej z sal można obejrzeć jedyną w swoim rodzaju kolekcję tego kamienia. Muzeum posiada też wyeksponowane w ciekawy sposób przykłady skał Gór Świętokrzyskich.

Skamieniałości

Skamieniałości stanowią mniejszą część  wystawy lecz równie efektowną. Na wyróżnienie, zasługuje  kolekcja trylobitów( 3-30cm dł),  łodzików(7-100cm dł) oraz amonitów ze spirytyzowanym Speetoniceras versicolor 40cm-owej średnicy z Rosji, a także naturalne kości dinozaura z grupy zauropodów (Tazoudazaura). Co roku właściciele kupują nowe okazy, np. ostatnio kolekcję polskich amonitów z legendarnej lokalizacji Łuków  i bardzo rzadki okaz pięknego barytu z nieistniejącej już lokalizacji Stanisławów. Informacje o nowych okazach można przeczytać na blogu bądź  facebooku.

Aktualne wystawy czasowe:

Wystawa meteorytów Odrobina kosmosu w Świętej Katarzynie

Wystawa bursztynów z inkluzjami Życie w kropli żywicy