Pracownie, pokazy szlifowania

Szlifiernia

W jednej z sal muzeum znajduje się pokazowa szlifiernia, w której można na żywo przyjrzeć się narzędziom służącym do obróbki kamieni ozdobnych i szlachetnych. Podczas pokazów zwiedzający na własne oczy zobaczą proces powstawania „oczka jubilerskiego” i wysłuchają opowieści m. in. o tym:
– jak wygląda proces obróbki kamieni jubilerskich
– czym różni się szlif kaboszonowy od fasetowego
– w jaki sposób wydobywa się blask z kamieni szlachetnych
– jak z diamentu powstaje brylant
– ile fasetek posiada szlif brylantowy
– jak szlifowano najsłynniejsze klejnoty.

Pokazy szlifowania  zapewniamy wszystkim grupom zorganizowanym powyżej 10 osób, które wcześniej ustalą godzinę zwiedzania. Dla  turystów indywidualnych organizujemy bezpłatne pokazy jedynie w okresie wakacji, ferii i w soboty,  jeżeli zbierze się grupa ok. 10 osób. W przypadku mniejszej liczby zwiedzających organizujemy pokazy  w miarę możliwości i za dodatkową opłatą – 20 zł/pokaz (decyduje przewodnik lub właściciel).

Rezerwacja: telefonicznie 413112116 lub mailowo muzeum.mineralow@op.pl

Pracownia gliptyczna

W innej sali muzealnej zwiedzający oglądają autentyczną pracownię gliptyczną, gdzie opisane są podstawowe narzędzia gliptyczne. Po pokazie szlifowania przewodnik opowiada jak pracuje gliptyk i jakimi narzędziami się posługuje, a także przedstawia dawne i współczesne techniki rzeźby w kamieniach ozdobnych.

Pracownia jubilerska

W autentycznej pracowni jubilerskiej zwiedzający mogą:

  • na własne oczy zobaczyć, jak oprawia się biżuterię, zapoznać się ze wszystkimi etapami oprawy, od topienia srebra do polerowania gotowych wyrobów
  • przyjrzeć się narzędziom wykorzystywanym przez nas podczas ręcznego wytwarzania wyrobów jubilerskich
  • podejrzeć złotnika przy pracy i wysłuchać  opowieści o tajnikach zawodu.