Pracownia krzemienia pasiastego

pracownia krzemienia pasiastego

Szlifiernia Krzemienia Pasiastego

Przy muzeum działa szlifiernia krzemienia pasiastego, w której minerały przygotowuje się na wystawę lub do sprzedaży. Krzemienie na wystawę, o czym już była mowa, szlifuje się wprost z naturalnego kamienia. W przypadku biżuterii postępuje się inaczej. Bryły kamienne najpierw tnie się na plastry, z których to wycina się mniejsze formy.

Następnie ręcznie szlifując poszczególne kawałki, wytwarza się kaboszony, służące potem do oprawy w srebro. Robimy też  formy kamienne z dziurkami  ( baryłki, walce, siekierki itp.) do samodzielnego nawlekania na rzemienie czy sznury.

Krzemień pasiasty z naszej pracowni słynie z wysokiej jakości. Dbamy o to, by wzór na kamieniu był piękny i ciekawy, dlatego do produkcji wykorzystujemy  tylko surowiec z dużą ilością pasków. Zależy nam także na blasku kamienia, dlatego wiele czasu poświęcamy na uzyskanie doskonałego poleru.

Pracownia Jubilerska

Pracownia krzemienia pasiastego to pierwszy etap na drodze do powstania kompletnego dzieła jubilerskiego. Piękne oczko musi być odpowiednio wyeksponowane.

Wykorzystujemy do tego polskie srebro próby 925, z którego wykonujemy oprawę wg starych metod jubilerskich: topienie granulatu, wytapianie sztabki, prasowanie blachy, wycinanie elementów i ich łączenie za pomocą lutu. Takie srebro jest mniej porowate od srebra lanego, przez co daje się lepiej polerować i jest trwalsze. Jest to praca wykonywana ręcznie, niezwykle dokładnie i solidnie.

Z naszej biżuterii nie wypadają oczka, jak to się dzieje w przypadku masowych, współczesnych wyrobów zalewających rynek. Dzięki tak starannej pracy nasze wyroby są niepowtarzalne i unikatowe. Zawsze wzbudzały wielkie zainteresowanie na wystawach i giełdach, również  za granicą. Znalazły już wielu nabywców w krajach Europy, USA, Australii czy Japonii. O początkach naszej pracy z krzemieniem pasiastym można przeczytać na blogu w artykule:  Jak to się zaczęło…

Pracownia krzemienia pasiastego prócz biżuterii z krzemieniem pasiastym wytwarza także biżuterię z innych naturalnych kamieni: agatów, chalcedonów, jaspisów, lapisu lazuli, labradorytu, itp. Tworzymy nietuzinkowe komplety, wykonujemy pojedyncze bransolety, wisiory, pierścionki, broszki, kolczyki. Wytwarzamy także biżuterię męską: bola, spinki do mankietów i krawatów, breloki, bransolety oraz wytworne precjoza, np. świeczniki, wizytowniki.

W  pracowni wykonujemy również, w pojedynczych egzemplarzach, naszyjniki, wisiorki, bransoletki i kolczyki z importowanych koralików kamiennych i szklanych w najróżniejszych wzorach i kolorach.

Nasze wyroby można zakupić w sklepie przy muzeum w Świętej Katarzynie oraz w sklepie internetowym.   Znajdziecie tam Państwo także minerały kolekcjonerskie, naturalne kryształy, kamienie cięte i bębnowane, importowaną kamienną galanterię oraz drobną biżuterię, figurki i inne pamiątki dla dzieci.