Krzemień pasiasty

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej, być może największej w kraju, wielokrotnie nagradzanej kolekcji krzemienia pasiastego pochodzącego z miejscowości Śródborze koło Ożarowa w woj. świętokrzyskim. Przeważają w niej okazy szlifowane bezpośrednio z surowego kamienia, tzn. krzemień  przed obróbką nie jest cięty, ale łupany. Nawiązuje to do jego pierwotnego wykorzystania, jako kamienia łupanego i współgra z  pasiastym rysunkiem, tworząc efekt trójwymiarowości.

Opis

Krzemień pasiasty jest formą skały osadowej zbudowanej głównie ze skrytokrystalicznego kwarcu (chalcedonu) z domieszką ziaren kwarcu, węglanu wapnia oraz opalu. Występuje w złożach wapienia w postaci bulastych konkrecji o średnicy do kilkudziesięciu centymetrów. Kwarc, z którego składa się krzemień jest pochodzenia organicznego. Budowały z niego szkielety gąbki żyjące masowo w ciepłych morzach jurajskich, około 150 mln lat temu. Kwarc wypłukany z obumarłych cząstek gąbek krystalizował później wokół jąder krystalizacji układając się koncentrycznie tworząc na przemian jasne i ciemne smugi.
Każdy kawałek krzemienia zachwyca niezwykłym obrazem i wyszlifowany jest niemal dziełem sztuki. Widać to nie tylko w dużych okazach, ale także w  małych wykonywanych ręcznie kaboszonach, wykorzystywanych późnej do produkcji unikatowej biżuterii.
Najpiękniejszy krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na ziemi – w  wapieniach górnej jury w północno – wschodniej części Gór Świętokrzyskich, ciągnąc się pasem od Ożarowa, przez Krzemionki Opatowskie do Iłży. W Krzemionkach wydobywany był  już w neolicie i służył do produkcji siekierek, przede wszystkim o znaczeniu kultowym i magicznym. Dziś w Krzemionkach znajduje się rezerwat archeologiczny,  a krzemień jest pozyskiwany przy wydobyciu wapienia i wykorzystywany do produkcji biżuterii. Trochę gorszej jakości, ale także bardzo atrakcyjny jest krzemień  z okolic Małogoszcza.
Od wielu już lat otaczamy się krzemieniem pasiastym. Oboje z mężem wytwarzamy ozdoby z tego kamienia, które także sami nosimy. Zaraziliśmy miłością do niego ludzi nam bliskich. Z całą odpowiedzialnością możemy twierdzić , że krzemień pasiasty to kamień optymizmu. Codziennie doświadczamy jego cudownych właściwości. Krzemień pasiasty to jedyny kamień ozdobny prawdziwie polski. Każda Polka powinna go nosić, jeżeli nie w postaci biżuterii, to chociaż w torebce jako kamyk „ na szczęście”. Wtedy w każdym momencie może kogoś obdarować oryginalnym, polskim prezentem.

Szlifiernia

Przy muzeum działa szlifiernia, w której minerały przygotowuje się na  wystawę lub do sprzedaży. Wytwarza się także kaboszony i inne formy do produkcji biżuterii.  Obecnie szlifowany jest przeważnie nasz regionalny krzemień, ze względu na duży popyt, ale obrabia się tu także malachity, jaspisy, kwarc różowy i inne minerały. Wyroby z naszej szlifierni wędrują do naszej pracowni jubilerskiej, gdzie „ubrane” w srebro, skórę bądź len stają się oryginalnymi ozdobami.
W pokazowej szlifierni można zapoznać się z narzędziami służącymi do obróbki kamieni oraz sposobami szlifowania kamieni ozdobnych i szlachetnych, a także uczestniczyć w pokazie szlifowania krzemienia pasiastego i na własne oczy zobaczyć jak z naturalnej bryły kamienia powstają „oczka” jubilerskie. Pokaz szlifowania zapewniamy wszystkim grupom zorganizowanym, w sezonie letnim ( maj – październik) i podczas ferii zimowych – również turystom indywidualnym.

Pracownia biżuterii

Posiadamy własną  pracownię jubilerską, w której powstaje oryginalna biżuteria damska i męska oraz ekskluzywna galanteria.  Wykonujemy ją wg własnych projektów  nie korzystając z gotowych półfabrykatów. Wszystkie elementy naszych wyrobów wykonujemy ręcznie,  są więc   niepowtarzalne i unikatowe.  Głównym projektantem  wyrobów autorskich jest  właściciel  Dariusz Siemoński.  Biżuteria  z krzemienia pasiastego, której wykonujemy najwięcej  wzbudza wielkie zainteresowanie na wystawach w kraju i za granicą, a ostatnio na Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.

Osiągnięcia