Kolekcja
Posiadamy niezwykle wizualne okazy minerałów z całego świata podzielone na grupy wg klasyfikacji krystalochemicznej. Największą reprezentację mają te, które najczęściej występują w przyrodzie a więc tlenki i krzemiany. Wśród nich najefektowniej prezentują się odmiany kwarcu na czele ze (stukilogramowym zrostem kilku kryształów górskich z Arkansas prawdopodobnie największym jaki można zobaczyć w Polsce) oraz duże, o półmetrowej średnicy plastry agatów i geody ametystów brazylijskich . Obejrzeć można również dużo rzadsze i szlachetniejsze minerały jak ponad 3 karatowy kryształ diamentu, kolorowe odmiany korundów (rubiny i szafiry), beryli, spineli, turmalinów, granatów oraz pospolitsze skalenie czy indyjskie zeolity o fascynujących formach i kolorach. W naszych zbiorach miłośnicy mineralogii znajdą także niezmiernie rzadkie minerały jak np. krokoit, cornetyt, neptunit, benitoit czy fluorokanilonit i wiele innych ciekawostek.
Choć w naszych zbiorach przeważają minerały ze świata, to staramy się pokazać także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, wśród nich waryscyty i wawelity z Wiśniówki, różnorodne okazy kalcytów, aragonitów, malachitów z Miedzianki, gagat czy ostatnio tak modny krzemień pasiasty. Posiadamy jedyną w swoim rodzaju kolekcję tego kamienia.
Skamieniałości stanowią mniejszą część naszej wystawy lecz równie efektowną. Na wyróżnienie, zasługuje tu kolekcja trylobitów( 3-30cm dł), łodzików(7-100cm dł) oraz amonitów ze spirytyzowanym Speetoniceras versicolor 40cm-owej średnicy z Rosji. W 2013 roku nasze muzem zakupiło naturalne kości dinozaurów z grupy zauropodów, a ostatnio geodę ametystową ważącą prawie 400 kg.
Pokazy szlifowania
W jednej z sal muzeum znajduje się pokazowa szlifiernia, w której można na żywo przyjrzeć się narzędziom służącym do obróbki kamieni ozdobnych i szlachetnych. Podczas bezpłatnych pokazów zwiedzający na własne oczy zobaczą proces powstawania „oczek jubilerskiego” i wysłuchają opowieści m. in. o tym:
– jak wygląda proces obróbki kamieni jubilerskich
– czym różni się szlif kaboszonowy od fasetowego
– w jaki sposób wydobywa się blask z kamieni szlachetnych
– jak z diamentu powstaje brylant
– ile fasetek posiada szlif brylantowy
– jak szlifowano najsłynniejsze klejnoty.
Historia
W dniu 30 kwietnia 2005 roku otworzyliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, w Górach Świętokrzyskich. Udostępniliśmy w nim do zwiedzania okazy z całego świata, pochodzące z naszej, prywatnej, tworzonej ponad 20 lat kolekcji.
Minerałami interesowaliśmy się od zawsze. Lecz każde z nas trochę inaczej. Mąż jako dziecko zbierał skamieniałości w wapiennych kamieniołomach. Ja miałam kolekcję minerałów i skał świętokrzyskich, ale bardziej interesowałam się kamieniami szlachetnymi, kryształami i tajemnicami, które je otaczają. Jednak prawdziwa pasja rozwinęła się na studiach geograficznych, kiedy to na praktykach z geologii zbieraliśmy okazy skał, minerałów i skamieniałości. Potem z każdej podróży przywoziliśmy plecak pełen „ kamieni” po części znalezionych, po części zakupionych. Każdy nowy okaz był dla nas źródłem wielkiej radości, wędrował na honorowe miejsce w domu, a my czytaliśmy dużo fachowej literatury, by wiedzieć o nim jak najwięcej. Gdy minerałów przybywało, te stare trafiały do piwnicy lub na strych. Jak to bywa wśród hobbystów, nie znaliśmy umiaru w powiększaniu kolekcji. Gdy pasja zaczęła być niebezpieczna dla naszego portfela ustaliliśmy, że hobby połączymy kiedyś z pracą , a może nawet założymy muzeum. Postawiliśmy na jakość, a nie na ilość eksponatów. Wyszukiwaliśmy teraz same kolekcjonerskie rarytasy. W efekcie, kosztem wielu materialnych wyrzeczeń mieliśmy w domu sporo tzw. „muzealnych” okazów, a w głowach dużo fachowej wiedzy potrzebnej do otworzenia muzeum. Rezygnując z dotychczasowej pracy i pięknego mieszkania w Kielcach podjęliśmy ryzyko kupując budynek po byłej piekarni w Św. Katarzynie, nadający się do generalnego remontu. Część pomieszczeń zaadaptowaliśmy na sale muzealne, sklep i szlifiernię kamieni, a część na mieszkanie.
W 2008 roku powiększyliśmy muzeum o kolejną salę poświęconą w całości krzemieniowi pasiastemu oraz udostępniliśmy do zwiedzania szlifiernię kamieni.
W 2010 roku przekształcilismy pracownię złotniczą tak, by można podglądać jak robi się biżuterię, a naszą firmę nazwaliśmy Galeria ” Tajemnice Klejnotów”. Nadal otoczenie budynku wymaga jeszcze kilku prac i jest tzw. ”studnią bez dna”. Choć czasami nie wszystko się udaje, to nie żałujemy poniesionych trudów. Wynagradzają je nam zwiedzający, którzy w większości, zarówno laicy, jak i znawcy geologii, czy gemmologii, są oczarowani kolekcją i nie szczędzą słów uznania. Wspaniale jest robić to co się lubi. Zdarza się, że turyści pytają, dlaczego Św. Katarzynę wybraliśmy na miejsce wyeksponowania naszej kolekcji.
Zainteresowanym odpowiadam:
bo to pięknie położona, cicha, spokojna miejscowość w centrum Gór Świętokrzyskich, w sezonie licznie odwiedzana przez turystów, ze względu na cudowną wodę w źródełku św. Franciszka, zabytkowy klasztor p.w. Św. Katarzyny, liczne szlaki turystyczne, m. in. na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę i wiele miejsc noclegowych w tutejszych hotelach i gospodarstwach agroturystycznych. Często tu przyjeżdżaliśmy z Kielc na niedzielne wypady, tu przywoziliśmy naszych gości, bo przepadamy za spacerami po „puszczy Żeromskiego”, za smacznymi obiadami w tutejszych restauracjach i jesteśmy dumni, że słynną Łysicę możemy uznać za „ górę domową”.
Cele
Szerzymy wiedzę o geologii, mineralogii i gemmologii w oparciu o nasze eksponaty. W przystępny sposób uczymy o powstawaniu minerałów i ich wykorzystywaniu w różnych dziedzinach. Uświadamiamy, jak ważną rolę pełnią one w branży jubilerskiej, rzemiośle artystycznym, nauce i przemyśle wysokiej techniki. Posiadamy okazy reprezentacyjne dla najciekawszych mineralogicznie regionów Polski oraz ogromną kolekcję minerałów z całego świata, w tym kamieni szlachetnych nie poddanych obróbce szlifierskiej. Gwarantujemy, że eksponaty w naszym muzeum reprezentują poziom światowy. Cały nasz zespół to osoby kompetentne, posiadające podpartą edukacją lub doświadczeniem wiedzę z zakresu mineralogii, gemmologii i jubilerstwa. Wiedzą tą chętnie się dzielimy, w czym prym wiedzie nasz przewodnik, który z pasją opowiada o kamieniach szlachetnych, ozdobnych i przemysłowych, wszelkich geologicznych osobliwościach oraz tajnikach sztuki szlifierskiej, przytacza barwne anegdoty o słynnych klejnotach oraz historie dotyczące dawnych wierzeń i magii związanych z kamieniami.