Wystawa meteorytów w muzeum w Świętej Katarzynie

Wystawa meteorytów. Odrobina Kosmosu w Świętej Katarzynie.

Wystawa meteorytów

Czy wiecie, że największy deszcz kamiennych meteorytów  na świecie spadł w Polsce w 1868 roku w okolicach  Pułtuska?  A widzieliście już najpiękniejszy polski meteoryt  Baszkówkę ?

Ponad 100 różnych okazów można oglądać na wystawie meteorytów w naszym muzeum od 22 czerwca 2019.  Zgromadzono je  w czterech gablotach i podzielono na grupy: meteoryty polskie, meteoryty żelazne, kamienno-żelazne i kamienne.

Wśród nich znajduje się  np. meteoryt  Sołtmany, który spadł w 2011 roku w gospodarstwie agroturystycznym pod Giżyckiem i zrobił dziurę w toalecie dla gości, a także kontrowersyjny meteoryt Shirokovski, za którego kawałki  kolekcjonerzy nadal płacą bajońskie sumy.

Meteoryt Morasko

Wystawa meteorytów prezentuje ponadto meteoryty z Marsa i Księżyca, jak również te uważane za najpiękniejsze: pallasyty z kryształami oliwinów – kamieni szlachetnych o pięknym, oliwkowym kolorze. Jednym z nich jest pochodzący z Indonezji okaz  Jepara, którego ziarna oliwinowe mierzą od 6-12 mm, przez co nadają się do obróbki w szlifie brylantowym.

Na wystawie nie zabrakło też fragmentów najstarszego meteorytu, liczącego ponad 4,5 mld lat. Jest on jednocześnie najstarszym, wydatowanym metodą izotopową ciałem w Układzie Słonecznym.

Te oraz wiele innych znanych meteorytów, modele i monety z meteorytami możecie podziwiać od czerwca w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Dowiedz się, co można obejrzeć na wystawie stałej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.