Wystawa meteorytów w muzeum w Świętej Katarzynie

Wystawa meteorytów. Odrobina Kosmosu w Świętej Katarzynie.

Wystawa meteorytów

Czy wiecie, że największy deszcz kamiennych meteorytów na świecie spadł w Polsce w 1868 roku w okolicach  Pułtuska? A widzieliście już najpiękniejszy polski meteoryt Baszkówkę? Jeśli nie, to pora odwiedzić Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie. W naszym muzeum od czerwca 2019 roku można oglądać ponad 100 różnych okazów meteorytów. Zgromadzono je w czterech gablotach i podzielono na grupy: meteoryty polskie, meteoryty żelazne, kamienno-żelazne i kamienne. Wystawa meteorytów początkowa miała mieć charakter czasowy, ale właściciel kolekcji zdecydował się udostępnić nam ją na dłuższy, bliżej nieokreślony, czas.

Wśród zgromadzonych w kolekcji meteorytów znajdują się takie ciekawostki, jak meteoryt Sołtmany, który spadł w 2011 roku w gospodarstwie agroturystycznym pod Giżyckiem i zrobił dziurę w toalecie dla gości, kontrowersyjny „meteoryt” Shirokovski, za którego kawałki kolekcjonerzy płacą bajońskie sumy, czy fragmenty meteorytu Czelabińsk, który wybuchł i spadł w postaci deszczu meteorytów w 2013 roku.

Meteoryt Morasko

Wystawa meteorytów prezentuje ponadto meteoryty z Marsa i Księżyca, jak również te uważane za najpiękniejsze: pallasyty z kryształami oliwinów – kamieni szlachetnych o pięknym, oliwkowym kolorze. Jednym z nich jest pochodzący z Indonezji meteoryt Jepara, którego ziarna oliwinowe mierzą od 6-12 mm, przez co nadają się do obróbki w szlifie brylantowym.

Na wystawie nie zabrakło też fragmentów najstarszego meteorytu, liczącego ponad 4,5 mld lat. Jest on jednocześnie najstarszym, wydatowanym metodą izotopową ciałem w Układzie Słonecznym.

Te oraz wiele innych znanych meteorytów, modele, a także monety z meteorytami możecie podziwiać od czerwca 2019 w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Wystawa meteorytów prezentuje:

  • meteoryty polskie (m.in. Baszkówka, Pułtusk, Morasko, Przełazy, Łowicz i wiele innych)
  • słynne meteoryty z różnych miejsc na świecie, np. Campo del Cielo, Czelabińsk, Gold Basin, Vaca muerta, Chinga, Canyon Diablo, a także wiele innych
  • meteoryty żelazne z figurami Widmanstättena
  • pallasyty z kryształami oliwinu
  • pseudometeoryt Shirokovski
  • meteoryty z Marsa i Księżyca

Dowiedz się, co jeszcze można obejrzeć w naszym muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.