Wystawa meteorytów
Czy wiecie, że największy deszcz kamiennych meteorytów na świecie spadł w Polsce w 1868 roku w okolicach Pułtuska? A widzieliście już najpiękniejszy polski meteoryt Baszkówkę? Jeśli nie, to pora odwiedzić Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie. W naszym muzeum od czerwca 2019 roku można oglądać ponad 100 różnych okazów meteorytów. Zgromadzono je w czterech gablotach i podzielono na grupy: meteoryty polskie, meteoryty żelazne, kamienno-żelazne i kamienne. Wystawa meteorytów początkowa miała mieć charakter czasowy, ale właściciel kolekcji zdecydował się udostępnić nam ją na dłuższy, bliżej nieokreślony, czas.
Wśród zgromadzonych w kolekcji meteorytów znajdują się takie ciekawostki, jak meteoryt Sołtmany, który spadł w 2011 roku w gospodarstwie agroturystycznym pod Giżyckiem i zrobił dziurę w toalecie dla gości, kontrowersyjny „meteoryt” Shirokovski, za którego kawałki kolekcjonerzy płacą bajońskie sumy, czy fragmenty meteorytu Czelabińsk, który wybuchł i spadł w postaci deszczu meteorytów w 2013 roku.
Wystawa meteorytów prezentuje ponadto meteoryty z Marsa i Księżyca, jak również te uważane za najpiękniejsze: pallasyty z kryształami oliwinów – kamieni szlachetnych o pięknym, oliwkowym kolorze. Jednym z nich jest pochodzący z Indonezji meteoryt Jepara, którego ziarna oliwinowe mierzą od 6-12 mm, przez co nadają się do obróbki w szlifie brylantowym.
Na wystawie nie zabrakło też fragmentów najstarszego meteorytu, liczącego ponad 4,5 mld lat. Jest on jednocześnie najstarszym, wydatowanym metodą izotopową ciałem w Układzie Słonecznym.
Te oraz wiele innych znanych meteorytów, modele, a także monety z meteorytami możecie podziwiać od czerwca 2019 w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.
Wystawa meteorytów prezentuje:
- meteoryty polskie (m.in. Baszkówka, Pułtusk, Morasko, Przełazy, Łowicz i wiele innych)
- słynne meteoryty z różnych miejsc na świecie, np. Campo del Cielo, Czelabińsk, Gold Basin, Vaca muerta, Chinga, Canyon Diablo, a także wiele innych
- meteoryty żelazne z figurami Widmanstättena
- pallasyty z kryształami oliwinu
- pseudometeoryt Shirokovski
- meteoryty z Marsa i Księżyca
Dowiedz się, co jeszcze można obejrzeć w naszym muzeum.