Opal szlachetny
Opal o wielu imionach Choć przez długi czas uważano, że słowo opal pochodzi z sanskrytu – upala („cenny kamień”), dziś dominuje opinia, że… Czytaj dalej »
Opal o wielu imionach Choć przez długi czas uważano, że słowo opal pochodzi z sanskrytu – upala („cenny kamień”), dziś dominuje opinia, że… Czytaj dalej »
Co to jest kryształ górski? Kryształ górski, zwany kiedyś kryształem górnym to bezbarwna, przezroczysta odmiana minerału kwarcu (SiO2). Nazwa pochodzi od słowa krýstallos… Czytaj dalej »
Pisaliśmy już kiedyś czym różni się kamień szlachetny od ozdobnego. Wyjaśniliśmy też, że nie powinno używać się sformułowania kamienie półszlachetne, ponieważ jest ono… Czytaj dalej »
Co to jest jaspis? Skała czy minerał? Jaspis to skała osadowa o dość zróżnicowanej budowie mineralnej. (Zob. różnice między skałą a minerałem). W… Czytaj dalej »
Co to jest kamień księżycowy? Dawniej wierzono, że kamień księżycowy to skamieniałe promienie światła Księżyca. Dowodem na to miał być tajemniczy niebieski blask… Czytaj dalej »
Co to jest uwarowit? Uwarowit to krzemian wapniowo-chromowy o wzorze sumarycznym Ca3Cr2[SiO4]3. Jest rodzajem granatu. Został odkryty w XIX wieku w Rosji, na… Czytaj dalej »
Co to jest rodochrozyt? Rodochrozyt (MnCO3) to kamień ozdobny należący do grupy minerałów rzadkich. Zazwyczaj występuje w bułowatych i rurkowatych skupieniach, ale może… Czytaj dalej »
Amazonit, niebiesko-zielona odmiana skalenia potasowego, to chyba jeden z najbardziej zagadkowych kamieni ozdobnych. Kłopot sprawia nie tylko jego zabarwienie, ale nawet nazwa, której… Czytaj dalej »
Historia odkrycia Z istnienia larimaru zdawano sobie sprawę już od dawna. Mieszkańcy Dominikany przypuszczali, że kamień ten tworzy się w morzu – inaczej… Czytaj dalej »
Pewnie nie wszyscy wiecie, że bursztyn występuje nie tylko w Europie Środkowej, ale również w wielu innych miejscach kuli ziemskiej, m. in. na… Czytaj dalej »