symbircyt_)muzeum_minerałów

Symbircyt

Dawno temu nad Wołgą…

…odkryto symbircyt.

„… w pobliżu miasta Symbirsk na brzegu Wołgi można znaleźć spore czarne kamienie poprzecinane żółtymi żyłami, które po oszlifowaniu dorównują urodą bursztynowi. Niestety przez niewiedzę tubylców wszystko to się marnuje”.

Z raportu Aleksandra Swieczina, 1765 rok (źródło: Wikipedia)

W 1765 roku Aleksander Swieczin wysłany został na Powołże, by skontrolować stan gospodarki leśnej w guberniach wschodnich. To on jako pierwszy docenił niezwykłą urodę miejscowej odmiany kalcytu, która od 1985 roku, dzięki mineralogowi Władimirowi Jefimowi, nosi nazwę symbircyt.

Co to jest symbircyt?

Symbircyt to regionalna nazwa jubilerskiej odmiany kalcytu występującej na obszarze Obwodu Uljanowskiego. Charakterystyczną cechą symbircytu jest intensywnie żółty kolor niekiedy przechodzący w czerwony lub nawet brązowy, który nadaje mu wygląd podobny do bursztynu – stąd inne określenie tego minerału – „wołżański bursztyn”. Symbircyty dzielą się na żyłowe i amonitowe.

Symbircyt żyłowy wykrystalizował w szczelinach konkrecji marglowych, które powstały ok. 65-95 mln lat temu ze szczątków zwierząt kopalnych: muszli amonitów, belemnitów i kości gadów morskich.

symbircyt_muzeum_swieta_katarzyna

Symbircyt żyłowy

Symbircyt amonitowy z kolei wypełnił puste komórki w muszlach amonitów.

amonit_symbircyt

Symbircyt wypełnia komory wewnątrz muszli amonita

Atrakcyjności symbircytowi dodają wtrącenia innych minerałów np. pirytu czy hematytu.

symbircyt_muzeum_swieta_katarzyna

Symbircyt z wtrąceniami pirytu

Symbircyt i jego tajemnicze właściwości

Uljanowsk to miasto położone prawie 1000 km na wschód od Moskwy nad rzeką Wołgą. Jego nazwa pochodzi od prawdziwego nazwiska Włodzimierza Lenina – Uljanow. Przed rewolucją miasto nosiło nazwę Symbirsk. Każdy kto odwiedza Uljanowsk lub jego okolice powinien sprawić sobie na pamiątkę jakiś wyrób z symbircytu, miejscowego kamienia ozdobnego, który uważany jest za symbol regionu. W sklepach i na straganach można zaopatrzyć się w biżuterię, figurki, szkatułki, naczynia dekoracyjne i wszelkiego rodzaju precjoza wykonane z tego właśnie minerału.

Pomnik poświęcony symbircytowi. Uljanowsk

Okazuje się, że miejscowi cenią nie tylko jego atrakcyjną barwę i wzorzysty rysunek. Niektórzy wierzą również w jego magiczne i uzdrawiające właściwości. Symbircyt wykorzystywany jest we wszelkiego rodzaju terapiach. Jedną z nich  jest tzw. „Symbircytowy dywanik (chodniczek)”, który polega na wsypaniu do specjalnej wanienki kawałków symbircytu, które następnie zalewa się wodą. Spacery po takim „dywaniku” mają pomagać w leczeniu stopy cukrzycowej. O symbircycie powstają też rymowane ezoteryczne wierszyki, będące czymś w rodzaju wskazówek jak należy obchodzić się z kamieniem, by uzyskać pożądany efekt: wyleczyć stawy, cukrzycę, czy pozbyć się nerwicy. Przykłady takich rymowanek można znaleźć w Internecie. Skąd w symbircycie taka moc? Ponoć jego uzdrawiająca energia pochodzi od gigantycznych prehistorycznych stworów, które zamieszkiwały te tereny miliony lat temu, i których skamieniałe szczątki odnaleźć można w skałach zawierających żyły symbircytu. Jakkolwiek zabawnie by to wszystko nie brzmiało, prawdą jest, że ciekawy wygląd symbircytu w połączeniu z jego genezą rzeczywiście może działać na wyobraźnię.

symbircyt_muzeum_siweta katarzyna

Biżuteria z symbircytu

Autor:
Olga Siemońska – artysta jubiler, rzeczoznawca kamieni szlachetnych, filolog

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.