Bursztyn bałtycki - wystawa czasowa

Życie w kropli żywicy: bursztyn bałtycki

Wystawa czasowa

Rozpoczęcie sezonu 2023 oraz 18. urodziny muzeum uczciliśmy otwarciem nowej wystawy czasowej: „Życie w kropli żywicy Bursztyn bałtycki”. Od maja do końca września 2023 nasi goście mają okazję zagłębić się w fascynujący świat złota Bałtyku. O wyjątkowości wystawy decyduje szczególny charakter prezentowanych okazów: większość z nich zawiera dobrze zachowane inkluzje dawnych organizmów. Autorami wystawy i właścicielami kolekcji są państwo Jolanta i Jacek Szczerbowie.

Czym są inkluzje w bursztynBursztyn bałtycki - wystawa czasowaie bałtyckim?

Inkluzje to nic innego jak zagubione w czasie ślady natury: zwierzęta, rośliny lub ich fragmenty, które zostały uwięzione w żywicy na wieczność. Na wystawie można zobaczyć niesamowite inkluzje owadów, m.in. mrówek, pająków, cykad i chrząszczy, a także roślin, które żyły przed milionami lat. Oglądanie ich to prawdziwa podróż w czasie, pozwalająca ujrzeć na własne oczy piękno dawno nieistniejącego świata.

Bursztyn bałtycki: historia

Bursztyn jest jednym z najstarszych i najcenniejszych materiałów naturalnych znanych człowiekowi. Historia jego pozyskiwania sięga tysięcy lat wstecz i jest nieodłącznie związana z obszarem Morza Bałtyckiego. To właśnie tutaj, na obszarze dzisiejszej Skandynawii, miliony lat temu powstały drzewa, których żywica z czasem przekształciła się w bursztyn.

Bursztyn bałtycki powstał z żywicy drzew iglastych, takich jak sosna bałtycka, która rosła na terenach dzisiejszej Europy Północnej w paleogenie, około 40 milionów lat temu. Przypuszcza się, że były to drzewa z rodziny sośnicowatych. Przyczyną ich intensywnego żywicowania mogły być warunki klimatyczne lub aktywność wulkaniczna. Żywica gromadziła się w pęknięciach i zranieniach drzew, a następnie, często tkwiąc jeszcze w szczelinach powalonych pni, dostawała się do rzek i wraz z nimi przepływała znaczne odległości, by wreszcie osadzić się w delcie rzeki Eridian.

Bursztyn bałtycki - wystawa czasowa

Wyjątkowy bursztyn bałtycki

Każdy okaz bursztynu na wystawie jest jak małe okno w czasie. Przyglądając się uważnie inkluzjom, możemy zobaczyć, jakie gatunki owadów i roślin zamieszkiwały dawne ekosystemy, odkryć zapomniane świadectwa życia, które zostały zachowane w doskonałym stanie przez miliony lat.

Wystawa Życie w kropli żywicy: bursztyn bałtycki to nie tylko wyjątkowa okazja do podziwiania piękna i unikalności bursztynu. To także lekcja historii, która pokazuje nam, jak wiele możemy dowiedzieć się o dawnych czasach dzięki tym małym fragmentom skamieniałej żywicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.