Kamienie naturalne (turkusy) w oprawie srebrnej

Kamienie naturalne, 7 powodów, by je kupować

Właśnie otworzyliśmy sklep online z naszymi wyrobami z kamieni naturalnych. Jest to więc chyba dobry moment, by zastanowić się, dlaczego właściwie kamienie naturalne i biżuteria z nich zrobiona to dobra inwestycja.

Wisior serce srebrne z larimaru

Wisior srebrny z larimaru – serce

Kamienie naturalne są naturalne!

To chyba najlepszy i najbardziej oczywisty argument. Biżuteria srebrna lub złota z kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi jest spełnieniem współczesnego ideału powrotu do natury. Cenimy dziś to co prawdziwe, jak najmniej przetworzone, ekologiczne. Staramy się kupować odzież z naturalnych tkanin, kosmetyki oparte na olejach i ekstraktach roślinnych, żywność bez konserwantów. Dlaczego więc nie kupować biżuterii zrobionej z metali i kamieni naturalnych, a nie z plastikowych imitacji czy produkowanego masowo szkła?

Kamienie naturalne są cudem natury

Bransoleta srebrna z malachitem

Kamienie naturalne – malachit z Konga

Tak, tak. Każdy kamień naturalny jest jedyny w swoim rodzaju. Nie ma dwóch podobnych kawałków tego samego kamienia. Można śmiało powiedzieć, że każdy z nich jest cudem natury. Człowiekowi ciężko sobie nawet wyobrazić, ile warunków musiało zostać spełnionych, by dany minerał wykrystalizował. Weźmy na przykład czaroit. By ten piękny fioletowy kamień powstał, w jednym momencie, w odpowiednich warunkach fizycznych, musiały się spotkać pierwiastki, które nigdzie wcześniej ani później się nie zetknęły. Czy to nie jest niewiarygodne? Czy nie pobudza wyobraźni? Czy nie sprawia, że biżuteria z kamieniami naturalnymi staje się znacznie cenniejsza, niż produkowane masowo paciorki z plastiku lub szkła?

Oszlifowane stają się dziełem sztuki

Sztuka szlifowania kamieni szlachetnych i ozdobnych jest w naszym kraju niedoceniana. Kamienie sprowadzamy do roli ozdóbki, akcentu kolorystycznego w biżuterii wykonanej ze srebra, złota lub platyny. Dlatego często wszystko nam jedno, czy oczka w oprawie to kamienie naturalne, syntetyczne, czy może jakaś sztuczna masa wyprodukowana gdzieś w Chinach. Niesłusznie! Kamień jest esencją biżuterii, sednem jej istnienia. Pamiętajmy, że to metal zdobi kamień, nie odwrotnie! Praca z kamieniami, zwłaszcza tymi szlachetnymi, które odznaczają się wysoką twardością, wymaga cierpliwości, uczy pokory i szacunku do natury. Efektem jest więc nie produkt przemysłowy, ale wspólne dzieło przyrody i człowieka.

Kamienie są ważną częścią kultury

Specjalnie nie piszę tu o ezoteryce, astrologii czy magicznych właściwościach kamieni. Bo nie chodzi o to, żebyście uwierzyli, że jaspis ochroni przed złymi ludźmi, a tygrysie oko przyniesie pieniądze. Chodzi o to, byście pamiętali, że kamienie szlachetne były i są ważną częścią naszej kultury. Od zarania dziejów noszono je dla ozdoby i w celu ochrony przed demonicznymi siłami, dodawano do leków i kosmetyków, malowano nimi obrazy.

Biżuteria sentymentalna - puzderko na zdjęcie

Biżuteria sentymentalna – puzderko na zdjęcie

Kleopatra na ucztach nie rozstawała się z ze swoimi ametystami mającymi chronić przed upojeniem alkoholowym i jego skutkami, zaś Aleksander Puszkin wierzył, że pierścionek z karneolem jest źródłem jego talentu poetyckiego. Wzmianki o minerałach znajdziemy w świętych księgach różnych religii, w traktatach alchemicznych i medycznych, w mitach, legendach i literaturze pięknej. Kamienie naturalne to ważna część naszego dziedzictwa kulturowego, o której nie należy zapominać!

Kamienie naturalne mogą być pamiątką rodzinną

Biżuteria srebrna, złota lub platynowa, zdobiona kamieniami naturalnymi to przedmioty, które mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ nigdy nie wyjdą z mody ani nie przestaną być cenne. Wręcz przeciwnie – mogą tylko zyskać na wartości, tak jak wspomniany czaroit, którego ilość maleje, a cena wzrasta. Kupując naturalną biżuterię mamy pewność, że za kilkadziesiąt lat nie zmieni się w bezwartościowy śmieć, który będą się wstydzić nosić nasze córki.

Wyszlifowane ręcznie pierścionki z krzemienia pasiastego

Wyszlifowane ręcznie pierścionki z krzemienia pasiastego

Kamienie naturalne są cenne

Kamienie szlachetne i ozdobne są bardziej wartościowe od imitacji, szkła i kamieni syntetycznych, i co najważniejsze wartość tę utrzymują przez wiele lat.

Mogę się założyć, że słyszeliście takie określenia, jak „klejnoty rodzinne”, czy „biżuteria rodowa”.  Domyślacie się więc pewnie, że nie odnoszą się one do szklanych paciorków, choćby nie wiem jak drogich i modnych, ale właśnie do kamieni i metali szlachetnych.

Ich posiadanie jest oznaką wysokiego statusu

Posiadanie biżuterii z kamieniami naturalnymi świadczy o dobrym guście i poczuciu estetyki. Jest też dowodem na to, że przywiązujemy wagę do takich rzeczy jak jakość, pochodzenie produktu, sposób jego wykonania. Cechy te są charakterystyczne dla ludzi wykształconych, świadomych otaczającej ich rzeczywistości, którzy ciężko pracowali na swój status społeczny i wiedzą czego chcą.

Naszyjnik z rubinami

Rubinowy naszyjnik

Dlatego też zanim kupimy kolejny bezwartościowy dodatek do sukienki być może warto się zastanowić, czy ten kawałek plastiku lub szkła jest nam rzeczywiście potrzebny i czy nie lepiej kupić biżuterię z naturalnych kamieni, które będą miały realną wartość i znaczenie, których nie wyrzucimy po paru latach do śmieci.

Autor:
Olga Siemońska – artysta jubiler, rzeczoznawca kamieni szlachetnych, filolog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.