Magia kamieni, czyli o alchemii i uzdrawianiu słów kilka

Dziś wypowiadając frazę magia kamieni mamy raczej na myśli  niepowtarzalne barwy, głębię wewnętrznego blasku i doskonałość symetrii kryształów, zdolne zauroczyć każdego czciciela wizualnego piękna, aniżeli magię w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dawne wierzenia, alchemia, gusła i przesądy u niektórych wywołują zaciekawienie, fascynację zabarwioną odrobiną wiary (a nuż przodkowie mieli rację), u innych śmiech i pogardę przemieszaną z litością. Zdarza się, że wzbudzają oburzenie wierzących w piekło i strach przed opętaniem przez moce demoniczne. Jak zwykle każdy ma swoje zdanie, jedni wierzą, drudzy nie wierzą, reszta nie wyklucza.

Pewne jest jednak, że magia kamieni cieszy się większą popularnością niż nauka o kamieniach. W sieci łatwiej natrafić na strony poświęcone uzdrawiającym właściwościom minerałów, niż samej mineralogii. Wychodząc więc temu naprzeciw oraz z założenia, że nic we współczesnej kulturze nie dzieje się bez przyczyny, i że to, w co wierzyli nasi przodkowie, czego się bali i czego pragnęli w pewien sposób ukształtowało naszą współczesną mentalność, dzielimy się z naszymi gośćmi tą wyklętą dziedziną wiedzy, jaką jest właśnie magia kamieni.

Lekarz, czy znachor?

Przeczytałam niedawno powieść współczesnego rosyjskiego pisarza i badacza kultury staroruskiej Jewgenija Wodołazkina. Powieść nasi tytuł „Laur” i mówiąc w dużym skrócie, na pewno nie oddającym głębi i mądrości tego utworu, opowiada dzieje pewnego mnicha, który wędruje po średniowiecznej Europie pomagając biednym i potrzebującym. Laur pochodzi z małego, ruskiego sioła, gdzie w młodości pełnił poważaną zarówno przez prostych mieszkańców, jak i przez Cerkiew, funkcję uzdrowiciela. Oto kilka ciekawych z naszego punku widzenia wskazówek, które zostawił mu dziadek, również uzdrowiciel:

Aby sprawdzić dziewictwo, należy wodę, w której trzy dni  leżał agat, wypić, ta która utraciła dziewictwo, wody w sobie nie utrzyma. Szmaragd, gdy nosisz go przy sobie, chroni od zabójstwa, ponieważ jeszcze nigdy nie widziano tego kamienia przy zabitym człowieku. Kamień z żołądka koguta przywraca odebrane przez wroga państwa. Kto nosi przy sobie magnetyt, podoba się kobietom. Złoto tarte i do wnętrza przyjęte ocala tych, którzy sami do siebie mówią, sami siebie pytają, sami sobie odpowiadają i w przygnębienie wpadają.

Prawda, że to interesujące i zabawne zarazem? Czy pouczające nie wiem, ale wiara przodków, że sproszkowane złoto może pomóc na melancholię i filozofowanie, świadczy o tym, że średniowiecze nie było jedynie epoką ciągłej walki z głodem, wojną i zarazą o przetrwanie, jak przyjęło się sądzić, ale że był też pośród tego wszystkiego czas na zadręczanie się wątpliwościami natury egzystencjalnej. Wygląda też na to, że był to problem powszechny, skoro zajmował się nim wiejski znachor. Właśnie, znachor, czy lekarz? Dziś nazwalibyśmy kogoś, kto leczy kamieniami znachorem, wtedy był to człowiek uczony, jedyna osoba w okolicy, która, nie będąc duchownym, umiała czytać. A te śmieszne i niebezpieczne z naszej perspektywy wskazówki były czymś w rodzaju wiedzy medycznej, jedynej, na jaką mogło sobie pozwolić średniowieczne społeczeństwo. Ale dość filozofowania, wróćmy do magii kamieni. Popatrzmy, na jakie jeszcze rewelacje można natrafić w starych zapiskach uzdrowicieli i alchemików.

Magia kamieni – szafir

magia kamieni-szafir

Olbrzymie znaczenie ma ten kamień zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – daje on siłę zmęczonemu ciału. Zdejmuje z człowieka zawiść i wiarołomstwo, wyswabadza od ciemności. Ten, kto go nosi, nigdy nie będzie się niczego bał.

biskup Marbodij
XI w.

Magia kamieni – szmaragd

magia kamieni-szmaragd

Jeśli przed żmiją potrzymać szmaragd, to z jej oczu popłynie woda i żmija oślepnie. Aby wzmocnić wzrok należy dobrze rozetrzeć szmaragd, pomieszać z szafranem i przykładać do oczu. Do tego, kto nosi przy sobie lub na palcu, szmaragd nie zbliżają się groźne i jadowite gady. Mówią też, że kamień ten pomaga przy krwawej biegunce i przy czarnym kaszlu, od którego nie ma ratunku dla człowieka.

rękopisy ormiańskie

XVI/XVII w.

Magia kamieni – diament

magia kamieni-diament

Jeśli diament nasiąknie zimnicą od krwi leciwego starca, panna nie rozgorzeje miłością do niego; zupełnie inaczej będzie, gdy kamień ten ofiaruje jej młody oficer.

Wszystkie cytaty zebrały Bożena i Róża Krzywobłockie, autorki książki Magia klejnotów, pozycji niezwykle interesującej dla tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat dawnych mitów i legend związanych z kamieniami szlachetnymi, dowiedzieć się, w co wierzono w starożytnej Grecji, jakie klejnoty preferowały polskie arystokratki czy, jakie cuda widział podczas swoich podróży Marco Polo.

Zobacz też: Magiczne działanie kamieni. Rzecz o średniowiecznych kamiennikach

Na koniec tabelka z właściwościami poszczególnych kamieni, dla tych, którzy chcieliby wypróbować ich moc.

KAMIENIE DLA DUCHA 

AGAT Znany od ponad 8000 lat. Rozpalał w głębi człowieka ogień, ujawniając jego odwagę i hart ducha. Wzmacniał pamięć.
ANGELITOdkryty niedawno w Peru. Ułatwia medytację i kontakty na poziomie telepatycznym. Kamień wyższej świadomości, polecany szczególnie uzdrowicielom, astrologom i duchowym przewodnikom.
AKWAMARYNCeniony od średniowiecza. Miał moc uspakajania wzburzonego morza. Był gwarantem przyjaźni i sprawiedliwości.
ALEKSANDRYTOdkryty w 1834 w Rosji na Uralu. Symbol życia i szczęśliwych w nim zwrotów.
AMAZONIT   Znany od czasów egipskich faraonów. Potrafił skierować ludzi na ścieżkę ich osobistej wielkości, przywracając im wyobraźnię bez granic.
AMETYST  Znali go już starożytni Egipcjanie, Etruskowie i Rzymianie. Wzmacniał wolę. Strzegł wstrzemięźliwości i zapobiegał pijaństwu. Chronił przed czarami i wiedźmami.
AWENTURYNZapewniał wzrost ambicji i wyzwalał poczucie niezależności.   Wyciszał awanturników.
BAWOLE OKO Wspomagał urodę i pozwalał zachować młodość. Przynosił szczęście w sprawach materialnych i hazardzie.
CELESTYNWyciszał chaos wewnętrznego niepokoju przynosząc spokój umysłu. Dawał klarowność obserwacji i wniosków. Kamień dla dzierżących władzę.
CHALCEDONZnajdowany już w wykopaliskach datowanych na 8000 lat. Stosowany przez kobiety pragnące przyciągnąć serca mężczyzn. Uspokajał, pomagał w podróży i odpędzał nocne zmory.
CHRYZOKOLAKamień niewieści.  Uśmierzał stres i napięcie. Usuwał negatywne myśli na swój temat.
CHRYZOPRAZ Znany starożytnym Grekom i Rzymianom. Chronił przed złym spojrzeniem, zazdrością i urokiem.
CZAROIT  Występuje tylko w Rosji, nad rzeką Czarą. Znany dopiero od lat 50-ch XX wieku. Usuwa lęki i niepokój. Działa uspokajająco i wyciszająco.
CYTRYNZnany od czasów staroż. Obdarzał wewnętrznym spokojem i pewnością siebie.  Skutecznie pomagał w codziennych troskach i emocjach.
FLUORYT Znany już Rzymianom.  To „ kamień geniusza”. Otwierał to co czujemy intuicyjnie, przeczucia nagle stawały się logiczne i możliwe do udowodnienia
GRANATOd starożytności wzmacniał witalność  i służył do zwiększania aktywności seksualnej. Zapobiegał problemom zanim wymkną się spod kontroli.
HELIOTROP Łagodził stres, wzmagał inspirację, pozwalał przepływać kreatywności. Kamień dla dyrektorów.
HEMATYT  Znany w Babilonii i  staroż. Egipcie. Oczyszczał umysł, opanowywał stres i wyzwalał pozytywne nastawienie do świata.
JADEIT  W starożytnych Chinach ceniony wyżej od złota. Sprowadzał dobry sen. Chronił przed nieszczęściem.
JASPIS Najstarszy talizman, znany jako „matka wszystkich kamieni”. Chronił przed ściągającymi kłopoty złymi wpływami innych ludzi.
KALCYTTo „kamień równowagi”. Pomagał podejmować słuszne decyzje.
KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY  Likwidował kłopoty z mową, wyrażaniem myśli i emocji. Kamień dla nauczycieli.
KARNEOLWzmagał witalność i radość życia. To kamień odnowy i wierności.
KORAL Znaleziony już w wykopaliskach neolitycznych. To „kamień przyjaźni”.
KRYSZTAŁ GÓRSKIOd starożytności znany pod nazwą „ krystallos ” –skamieniały lód. Symbol doskonałości. Równoważył energię w sposób najbardziej skuteczny dla danej osoby. Oczyszczał chaos na wszystkich poziomach , wydobywając jedność umysłu, ciała i ducha, wzmacniając całość, ochraniając i lecząc. Dodawał mocy.
KRZEMIEŃ  PASIASTYKamień optymizmu. Dodaje energii, wzmacnia witalność, usuwa zmęczenie umysłu i mięśni  będące skutkiem przepracowania.  Występuje tylko w Polsce w Górach Świętokrzyskich. Znany od 3500 lat, ale dla biżuterii odkryty w XX wieku.
KWARC DYMNY Znany od najdawniejszych czasów. Leczył depresję. Pomagał osiągnąć ogólne rozluźnienie i zrelaksować się.
KWARC RÓŻOWY Przeciwdziałał ospałości . Przynosił szczęście w życiu osobistym i chronił przed zdradą. Kamień miłości.
KWARC Z RUTYLEMSilny środek uzdrawiający. Wzmagał siły życiowe, stymulował aktywność psychiczną i zapobiegał depresji.
LABRADORYT Stosowany od starożytności. Pomagał walczyć z nieśmiałością i niezdecydowaniem. Pogłębia zdolności parapsychiczne i przyciąga sukcesy.
LAPIS LAZULI Znany od 7000 lat. Kamień jasnej nocy- usuwał ciemność, a więc to, czego się boimy.
      LARIMAR Odkryty w XX wieku. Występuje tylko na Dominikanie. Kamień twórców. Uważa się, że daje natchnienie artystom, sprzyja odkrywczym pomysłom .
MALACHIT Znany już w staroż. Egipcie. Pozwalał osobom, które pracują umysłowo, zmobilizować się do ćwiczeń fizycznych i ruchu na świeżym powietrzu. Kamień odnowy.
NEFRYT Sumerowie wierzyli , że pomagał wyjść z trudnych życiowych sytuacji.
OBSYDIAN W paleolicie i neolicie używany do produkcji narzędzi. Kamień męski. Oczyszczał serce z wątpliwości. Rozbudzał ducha przygody.
OLIWINInaczej chryzolit, znany od starożytności. Pomagał przeciw melancholii i nieszczęściom.
ONYKSChronił właściciela przed złem, niweczył lęk przed krytyką.
OPALOd najdawniejszych czasów wzmacniał osobowość właściciela i chronił przed kłopotami.
PERŁY Najprawdopodobniej znane od 6000 lat. Kamienie elegancji i luksusu. Miały właściwości odmładzające.
PIETERSITEOdkryty w 1962 r. w Namibii.  Przynosi bogactwo i dobre zdrowie.
PIRYTŹródło pozytywnej energii. Wzmacniał wolę, która potrafi zmienić marzenia w rzeczywistość.
RODONIT Od starożytności rozweselał serce, wzmacniał sprawność umysłową, poprawiał pamięć i wzmacniał poczucie honoru.
RUBIN Znany od starożytności. Przywracał siły i strzegł wiernych od zakusów diabelskich.
SARD Znany od ponad 8000 lat. Ułatwiał poród. Chronił przed zjawiskami negatywnymi, dodawał odwagi.
SERPENTYNChronił przed jadowitymi stworzeniami, takimi jak węże, pająki, pszczoły, skorpiony.
SODALITKojąco działał na system nerwowy. Rozjaśniał umysł i wspomagał wyciąganie logicznych wniosków. Pomagał w koncentracji i  twórczym myśleniu.
SOKOLE OKOOd 1876 r. wydobywany  w RPA.  Wspomagał urodę i pozwalał zachować młodość. Przynosił szczęście w sprawach materialnych i hazardzie.
SZAFIRZnany od dawna, ale dopiero w XIX w. połączony z rubinem w grupę korundu, wydzieloną na podstawie składu chemicznego. Udzielał mocy, uczciwości i nieśmiertelności.
SZMARAGD Znany od tysięcy lat p.n.e. „ Król wszystkich kamieni ”. Pozwalał osiągnąć stabilność emocjonalną stanowiącą podstawę prawdziwej miłości.
TOPAZ Znany od starożytności. Kobiety obdarzał pięknością, a mężczyzn mądrością i wyrozumiałością.
TURKUS  Szczególnie ceniony przez Turków Osmańskich. Prowadził do zadowalającego życia bez stresów. W państwach Orientu używany jako talizman dla koni i  jeźdzców.
TURMALINW Europie znany od 1703 r. Zapobiegał zawrotom głowy , wzmacniał pamięć. Niwelował poczucie izolacji i przywracał poczucie własnej wartości. Pomagał w leczeniu chorób psychicznych.
TYGRYSIE OKO  Od 1876 r. wydobywany w RPA. Wspomagał urodę i pozwalał zachować młodość. Przynosił szczęście w sprawach materialnych i hazardzie. Talizman rolników.

Autor: Olga Siemońska, artysta jubiler, rzeczoznawca kamieni szlachetnych, filolog

Źródło: R. Dud’a, L. Rejl „Przewodnik – kamienie szlachetne”;
   B. Krzywobłocka, R. Krzywobłocka „Magia klejnotów”;
   B. Krzywobłocka, R. Krzywobłocka „Tajemnice klejnotów”

Zdjęcia: Szafiry z kolekcji muzeum kamieni szlachetnych w Ratnapurze, Sri Lanka
Szmaragd z kolekcji Deuthsches mineralienmuseum, Idar-Oberstein, Niemcy, Diament w kimberlicie z kolekcji Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

4 comments on “Magia kamieni, czyli o alchemii i uzdrawianiu słów kilka

    • admin on

      Kamienie zodiakalne dla bliźniąt: tygrysie oko, jaspis, agat, cytryn, chryzokola, turkus, perły, akwamaryn, tektyt, kalcyt. Najbardziej zgodny ze znakiem jest pierwszy kamień, potem drugi itd.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.