Legendarne polskie amonity

Legendarne polskie amonity

Legendarne polskie amonity można oglądać w naszym muzeum

Jakiś czas temu odkupiliśmy wyjątkową kolekcję skamieniałości z miejsca, można powiedzieć, legendarnego. Chodzi o słynną krę łukowską na Lubelszczyźnie. W 1912 roku w Łapiguzie koło Łukowa zaczęła działać cegielnia. Podczas eksploatacji tamtejszych iłów polodowcowych odkryto duże fragmenty iłów znacznie starszych, z okresu jury, nie pasujących do otaczających je skał. Badania wykazały, że zostały one naniesione z północy przez lądolód. Być może nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie tkwiące w ile ogromne ilości skamieniałości jurajskich, które zachowały się w zadziwiająco dobrym stanie, co czyni je unikalnymi na skalę europejską.

Quenstedtoceras vertumnum

Niestety eksploatacja złóż przez cegielnię, mimo że stwarzała możliwość pozyskiwania rzadkich okazów skamieniałej fauny, znacznie przyczyniła się do niszczenia tego jedynego w swoim rodzaju obiektu przyrody. W 1974 roku złoża były już na wykończeniu i wyrobiska zalano. Dziś poszukiwacze łukowskich amonitów, jeśli chcą się dostać do kry, muszą nurkować, choć i tak nie jest powiedziane, że znajdą tam coś ciekawego. Kolekcjoner, od którego odkupiliśmy skamieniałości zbierał je już w latach 50., kiedy iły były jeszcze bogate w wysokiej jakości okazy. W związku z tym cieszymy się, że w naszym muzeum znalazła się ta geologiczna osobliwość, zwłaszcza, że to polskie amonity, nie marokańskie czy rosyjskie. A jak wiadomo to, co rodzime zawsze bardziej się ceni.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszych okazach z Polski i całego świata, zajrzyjcie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.