Legendarne polskie amonity

Legendarne polskie amonity można oglądać w naszym muzeum

Jakiś czas temu odkupiliśmy wyjątkową kolekcję skamieniałości z miejsca, można powiedzieć, legendarnego. Chodzi o słynną krę łukowską na Lubelszczyźnie. W 1912 roku w Łapiguzie koło Łukowa zaczęła działać cegielnia. Podczas eksploatacji tamtejszych iłów polodowcowych odkryto duże fragmenty iłów znacznie starszych, z okresu jury, nie pasujących do otaczających je skał. Badania wykazały, że zostały one naniesione z północy przez lądolód. Być może nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie tkwiące w ile ogromne ilości skamieniałości jurajskich, które zachowały się w zadziwiająco dobrym stanie, co czyni je unikalnymi na skalę europejską.

Quenstedtoceras vertumnum

Niestety eksploatacja złóż przez cegielnię, mimo że stwarzała możliwość pozyskiwania rzadkich okazów skamieniałej fauny, znacznie przyczyniła się do niszczenia tego jedynego w swoim rodzaju obiektu przyrody. W 1974 roku złoża były już na wykończeniu i wyrobiska zalano. Dziś poszukiwacze łukowskich amonitów, jeśli chcą się dostać do kry, muszą nurkować, choć i tak nie jest powiedziane, że znajdą tam coś ciekawego. Kolekcjoner, od którego odkupiliśmy skamieniałości zbierał je już w latach 50., kiedy iły były jeszcze bogate w wysokiej jakości okazy. W związku z tym cieszymy się, że w naszym muzeum znalazła się ta geologiczna osobliwość, zwłaszcza, że to polskie amonity, nie marokańskie czy rosyjskie. A jak wiadomo to, co rodzime zawsze bardziej się ceni.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszych okazach z Polski i całego świata, zajrzyjcie TUTAJ.