Muzeum od marca 2023 możemy zwiedzać z bezpłatnym audioprzewodnikiem. Wystarczy, że będziemy posiadać smartfon z dostępem do internetu. Nie musimy instalować żadnej aplikacji. Po wykupieniu biletu, musimy zeskanować kod QR umieszczony przy wejściu. Zostaniemy wtedy przeniesieni na stronę z audioprzewodnikiem. Po włączeniu trybu odtwarzania uruchamiamy nagranie trwające około jedną godzinę. Podczas tej podróży po poszczególnych salach i gablotach nie tylko poznamy najważniejsze i najpiękniejsze okazy w muzeum (minerały, meteoryty, skamieniałości, rzeźby, biżuterię), ale dowiemy się dużo o świecie minerałów, o ich znaczeniu w kulturze i historii ludzkości oraz o wykorzystaniu w codziennym życiu. Obejrzymy także pracownie: szlifierską, gliptyczną i jubilerską. Podróż umili nam spokojny głos przewodniczki oraz ciekawa szata dźwiękowa nagrania. W tym miejscu zachęcamy do przyniesienia lub zakupu słuchawek (z biletem tylko 3 zł), aby bez przeszkód, jakimi mogą być inni zwiedzający, móc zagłębić się w ten podziemny, kolorowy i fascynujący świat. Opowieści możemy wysłuchać w całości nieprzerwanie do końca, przechodząc pomiędzy poszczególnymi gablotami. Jednak dla tych, którzy są niecierpliwi lub nie mają dużo czasu, bo chcą zwiedzić jeszcze inne atrakcje, mamy rozwiązanie. Szata graficzna została tak opracowana, że w każdym momencie możemy przerwać nagranie, a później do niego wrócić lub też je pominąć. Możemy więc zatrzymać jakąś opowieść i przejść do kolejnej gabloty, albo zrobić sobie przerwę, np. na przeczytanie dodatkowych informacji zamieszczonych na naszych planszach obok gablot lub w artykułach, do których kierują małe kody QR umieszczone na szybach. Możemy odsłuchać nagrań dotyczących tylko wybranych gablot. Możemy tylko czytać tekst, bo wszystko, co mówi przewodniczka jest też napisane. Z audioprzewodnika mogą więc korzystać osoby niesłyszące. Jeżeli nie zeskanowaliśmy kodu QR przy wejściu, bo, np. nie chcieliśmy słuchać wszystkich nagrań, to możemy zeskanować kod dopiero w szlifierni i posłuchać nagrania dotyczącego szlifowania. Możemy też zeskanować kod umieszczony na szybie pracowni jubilerskiej i posłuchać opowieści o gliptyce, czyli sztuce rzeźbienia w kamieniach szlachetnych oraz o procesie ręcznego oprawiania kamieni w srebro.
Z naszych obserwacji wynika, że audioprzewodnik spełnia Państwa oczekiwania i uatrakcyjnia zwiedzanie. Opracowania merytorycznego, graficznego i dźwiękowego audioprzewodnika dokonała pani Olga Siemońska.
Ci, którzy lubią zadawać pytania lub wolą bezpośredni kontakt z żywą osobą zapraszamy do wykupienia oprowadzania z przewodnikiem 50 zł/40 min, a także wykupienia pokazu szlifowania.