różnica między opalem a opalitem

Różnica między opalem a opalitem

Z opalitem związanych jest dużo nieporozumień. Raz słyszymy, że jest to ten sam kamień, co opal, innym razem, że nie do końca. Jedni sprzedawcy twierdzą, że jest to naturalna odmiana opalu pospolitego, inni wcale nie łączą go z opalem, tylko sprzedają jako kamień księżycowy. Są ludzie, którzy uważają, że opalit ma silne działanie i przeróżne magiczne właściwości, są też tacy, którzy uważają, że to bzdura. No więc, jak to właściwie jest? Jaka naprawdę jest różnica między opalem a opalitem i czy warto w ogóle zawracać sobie głowę czymś takim jak opalit?

Jaka jest różnica między opalem a opalitem?

Opal to znany od wieków i ceniony w wielu kulturach kamień szlachetny i ozdobny. Z punktu widzenia geologii jest tzw. mineraloidem, czyli naturalną substancją stałą, która w przeciwieństwie do minerału nie posiada budowy krystalicznej. Opal składa się z maleńkich sferolitów krzemionkowych, tworzących mniej lub bardziej uporządkowaną strukturę. Kamienie o wysoko uporządkowanej strukturze wykazują efekt opalizacji –  bardzo efektownej migotliwej gry barw widocznej na powierzchni. Takie opale nazywane są szlachetnymi i osiągają bardzo wysokie ceny na rynku kamieni. Pozostałe odmiany, tzw. odmiany pospolite, charakteryzują się opalescencją, czyli białą lub biało-niebieskawą poświatą.

różnica między opalem a opalitem

Wisior z naturalnym opalem mlecznym z kopalni w Szklarach. Na powierzchni widoczna jest delikatna poświata zwana opalescencją.

Więcej o opalu przeczytacie we wcześniejszym artykule ,pt. Opal szlachetny

O opalicie też już kiedyś wspominałam w artykule o kamieniach syntetycznych i imitacjach.

Opalit również wykazuje opalescencję w kolorze niebieskim, mlecznoniebieskim i lekko żółtym. I to właściwie tyle jeśli chodzi o jego podobieństwo do opalu. Jest on po prostu efektownym, ładnym szkłem, wyprodukowanym przez człowieka i nie mającym nic wspólnego z wyjątkowym dziełem natury, jakim jest opal. Sprawdza się dobrze, jeśli ważny jest dla nas jedynie wygląd biżuterii, niekoniecznie jeśli zależy nam na naturalności kamienia czy jego właściwościach.

różnica między opalem a opalitem. wisiorki z opalitu w kształcie serca

Wisiorki z opalitu, szkła z efektem opalescencji

Czy opalit to kamień naturalny?

Nie, opalit nie jest kamieniem naturalnym! W ogóle nie jest kamieniem, minerałem ani mineraloidem. Jest sztuczną substancją, o budowie amorficznej czyli szkłem. Ale, żeby nie było tak prosto, w niektórych źródłach, np. w anglojęzycznej Wikipedii przeczytacie, że słowo opalit ma dwie definicje. Jedna z nich odnosi się do szkła z efektem opalescencji, druga – do opalu pospolitego. Tę drugą definicję należy rozumieć następująco: opale pospolite i opale szlachetne tak bardzo się od siebie różnią, zarówno wyglądem, jak i ceną, że dopuszczalne jest nazywanie tych pierwszych opalitami, by uniknąć nieporozumień. Niestety, wszystko wskazuje na to, że używane w kontekście opalu pospolitego słowo „opalit” tylko potęguje chaos i rodzi jeszcze więcej nieporozumień. Dlaczego?

Otóż fakt istnienia tej drugiej definicji opalitu wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzy bez zahamowań oferują sztuczne opality, jako kamienie naturalne. Wystarczy zajrzeć do pierwszego lepszego sklepu internetowego z biżuterią z opalitami, by dowiedzieć się, że wydobywa się je w Australii ze skał wulkanicznych, że posiadają w swojej strukturze wrostki innych minerałów i tego typu niestworzone rzeczy. Co ciekawe, gdzieś na samiusieńskim końcu artykułu autor wyjawia jednak, że opalit został stworzony ręką człowieka. Gdzie tu logika? Sami odpowiedzcie sobie na pytanie: czy wyprodukowane przez człowieka szkło mogło być jednocześnie wydobyte ze skały gdzieś w Australii? Autor artykułu chyba nie zadał sobie trudu, by sprawdzić jaka jest różnica między opalem a opalitem, głupio założywszy, że to jedno i to samo. Tak nawiasem mówiąc, większość opali szlachetnych rzeczywiście pochodzi z Australii. Opali szlachetnych, nie opalitów! Opality są prawdopodobnie produkowane masowo gdzieś w Chinach.

Właściwości opalitu. Czy opalit ma jakieś działanie?

Oczywiście internetowym ofertom biżuterii towarzyszy cała lista właściwości i magicznych mocy, które rzekomo wykazuje opalit. Nawet jeśli sprzedawca otwarcie przyznaje, że opalit jest sztuczny, to i tak utrzymuje, że jego działanie niczym nie różni się od działania opalu. Tu też moim zdaniem nie ma logiki. Ja rozumiem, że magia to rzecz niezbadana, ale i ona musi się chyba rządzić jakimiś zasadami. Zawsze wydawało mi się, że naturalne pochodzenie minerałów ma w ezoteryce nie tyle znaczenie ważne, co wręcz kluczowe. Myślałam, że kamienie naturalne mają moc, ponieważ SĄ NATURALNE, ponieważ powstawały setki, a nawet miliony lat przy udziale olbrzymiej energii i tę energię w sobie skumulowały. Niby dlaczego opalit miałby mieć takie samo działanie, jak opal? Bo się podobnie nazywa?

Jak odróżnić opal od opalitu?

Jeżeli zgadzacie się ze mną, że opalit nie umywa się do prawdziwego opalu, to zapewne zastanawiacie się, jak je od siebie odróżnić. Nie jest to raczej trudne. Mimo że opalit, podobnie jak opal pospolity, wykazuje opalescencję, to, według mnie, bardziej przypomina ona adularyzację, czyli efekt optyczny charakterystyczny dla najwyższej jakości kamienia księżycowego. Jeśli chcecie zobaczyć, co dokładnie mam na myśli, zajrzyjcie do artykułu o kamieniach księżycowych (lub do naszego muzeum). Po jego przeczytaniu i obejrzeniu zdjęć zrozumiecie, dlaczego opalit łatwiej pomylić z kamieniem księżycowym, niż z opalem. Opal można rozpoznać po charakterystycznym połysku, tłustym lub woskowym oraz barwie, która jest zazwyczaj mlecznonbiała, ewentualnie z lekkim niebieskawym lub żółtawym odcieniem. Naturalny opal jest raczej nieprzezroczysty.

 

Naturalne opale szlachetne (i nie tylko) wyszlifowane w naszej pracowni możecie dokładniej obejrzeć w sklepie online:

Autor:
Olga Siemońska – artysta jubiler, rzeczoznawca kamieni szlachetnych, filolog

4 comments on “Różnica między opalem a opalitem

   • admin on

    Opal miewa różne kolory, nie tylko białe. Może być żółty, różowy, brązowy również. Np. zopalizowane drewno jest brązowawe. Nawet opale szlachetne miewają brązowy odcień

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klauzula informacyjna dotycząca korespondencji
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska, ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna.
2. Z administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, telefonicznie: 501 282 691, 41 311 21 16, lub pisemnie na adres siedziby administratora.
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu:
– prowadzenia korespondencji oraz komunikacji
– podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora polegający na udzielaniu odpowiedzi na korespondencję lub komentarze (art. 6 ust 1 lit f RODO);
4. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych; prawo ich sprostowania; usunięcia; ograniczenia przetwarzania; prawo do przenoszenia danych; prawo wniesienia sprzeciwu; prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
5. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych dostępne są tutaj.